okna

Aranżacja pokoju dziennego

Pokój dzienny to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. To tam przyjmuje się gości, spędza najwięcej czasu, odpoczywa przed telewizorem, czy też czytając książkę. Dlatego też aranżacja salonu powinna być dobrze przygotowana.

Meble, których nie może zabraknąć

kanapaDo wyboru mamy wiele stylów, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Na pewno w pokoju dziennym nie powinno znajdować się zbyt wiele rzeczy i zbyt wiele dekoracji. Musi się tam znaleźć kanapa z fotelami, stolik kawowy, stolik z telewizorem, meblościanka lub inna szafa. Do tego jakiś dywanik czy dekoracyjna lampa. To już wystarczająca liczba sprzętów. Nie warto stawiać większej ilości mebli, bo wtedy salon będzie wyglądał na zagracony. W kwestii dekoracji także lepiej jest postawić na minimalizm. Dekoracją może być abażur na lampę, obrus, świecznik, czy misa na owoce. Jeśli mamy w pokoju dominujący element, taki jak fototapeta, czy panele ścienne dekoracyjne to w ogóle możemy zrezygnować z dodatków, ponieważ wyżej wymienione rzeczy są już wystarczająco dominujące. Przejdźmy zatem do konkretnych elementów pomieszczenia. Bez wątpienia w pokoju dziennym musi być miejsce gdzie stanie kanapa z dużym spaniem. Kanapa nierozkładana nie ma racji bytu. W takiej wersji może być ona miejscem do siedzenia, jak również zapasowym miejscem do spania dla gości.

kanapaNajlepsza kanapa to taka, która ma gładka tapicerkę bez pikowania, ma także duży pojemnik na pościel. Sofa często stoi w centralnym miejscu w pokoju dziennym, zatem warto wybrać taką, która będzie bardzo estetyczna, ale przy tym będzie się na niej wygodnie siedziało. Druga kwestia to stolik koło kanapy. Jest on potrzebny głównie po to, by postawić na nim filiżanki z herbatą, piloty do telewizora, czy odłożyć książki. Stolik może być bardzo mały. Najlepszym rozwiązaniem są stolik przeszklone, które pasują do każdego wnętrza, nawet do tradycyjnego, jeśli jego podstawa jest wykonana z drewna, a nie z metalu. W pokoju dziennym w szafkach powinny znaleźć się rzeczy reprezentacyjne i dekoracyjne. Mogą to być książki, czy zastawa porcelany. W szafkach zamkniętych będzie miejsce na akcesoria do telewizora, czy kolekcję płyt DVD. Dobrym rozwiązaniem jest zakup dużej meblościanki, która będzie mogła także pełnić funkcję stolika pod telewizor.

Takie szafy można budować także we wnękach pomieszczeń, co pozwala dobrze wykorzystać przestrzeń. Jeśli chodzi o dodatki do pokoju to warto postawić na akcesoria szklane lub drewniane, ponieważ te są najbardziej uniwersalne oraz można je przestawić do innych pomieszczeń.