rusztowanie ramowe

Bezpieczne i solidne rusztowania ramowe

Rusztowania to bardzo ciekawe tymczasowe konstrukcje. Znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale również w wielu innych branżach. W związku z ich szerokim zastosowaniem producenci dbają o to, aby wszystkie wprowadzane na rynek rozwiązania były nie tylko bezpieczne i solidne, ale również funkcjonalne.

Rusztowanie zapewniające bezpieczeństwo

rusztowanie ramoweWiele osób w ogóle nie zastanawia się, w jaki sposób konstruowane są konkretne systemy. Warto jednak zgłębić się w tę tematykę, ponieważ funkcjonalność i uniwersalność konkretnych rozwiązań ma swoje początki już w okresie projektowania. Podczas projektowania i konstruowania rusztowań znaczenie ma właściwie każdy szczegół. Konieczne jest dopasowanie odpowiednich materiałów i wykorzystanie ich właściwości w sposób optymalny. Właściwie wszystkie dostępne na rynku modele to bezpieczne rusztowania ramowe. Nie jest to przypadek, ale celowe działanie producentów. Budowa szkieletowa ma przyczynić się do tego, że pracujący na pomostach roboczych robotnicy mają właściwie nieograniczone pole manewru. Mogą więc wykonywać swoje obowiązki bez konieczności ciągłego przestawiania konstrukcji. Kolejną zaletą budowy ramowej jest szybkość montażu. Elementy połączone w powtarzalne segmenty o wiele łatwiej do siebie dopasować, przez co pracownicy są w stanie bardzo szybko ustawić konstrukcje.

rusztowanie ramoweNie tracą więc czasu na zbędne czynności i mogą zająć się realizacją właściwych obowiązków. Jedna rama wykonana z aluminium lub kształtowników stalowych nie jest bardzo ciężka, przez co można wnieść ją na duże wysokości bez wykorzystywania ciężkiego sprzętu. Oczywiście sposób łączenia segmentów różni się w zależności od tego, jaki producent zajmował się produkcją. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się systemy szybkozłączne. Do ich montażu niepotrzebne jest zastosowanie narzędzi, co także wpływa na przyspieszenie pracy. Wszystkie elementy tworzą bardzo funkcjonalne i bezpieczne rusztowanie ramowe. Odpowiednio zmontowana konstrukcja w znaczny sposób wpływa na ograniczenie ryzyka wystąpienia wypadków. Ramowe rusztowania dzielą się na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich są konstrukcje przyścienne, które najczęściej wykorzystuje się podczas docieplania obiektów budowlanych.

Drugim typem są rusztowania przestawne — u ich podstawy montowane są specjalne kółka. Oba rodzaje konstrukcji wyróżniają się jednak bardzo podobną budową, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo pracowników. Powtarzalność elementów to także korzyść dla kupującego, ponieważ w razie awarii znacznie łatwiej wymienić uszkodzone elementy na nowe.