pergola na taras

Budowa metalowej pergoli tarasowej

Przestrzenią, którą w trakcie letnich dni i wieczorów można wykorzystać do relaksu i spotkań z rodziną, jest taras. Dzięki pergoli tarasowej można zwiększyć komfort wypoczynku, a także korzystać z tarasu w dni, w które pogoda nie dopisuje. Pergola dobrze sprawdzi się także jako przejście między domem a ogrodem.

Pergola do wypoczynku i przechowywania różnych rzeczy

eleganckie pergole tarasowePod zadaszeniem można przechowywać meble ogrodowe, które nie są odporne na działanie wody. Nowoczesne pergole wykonuje się z aluminium, które jest dodatkowo pokrywane warstwą ochronnego lakieru poprzez malowanie proszkowe. Podstawowym elementem aluminiowej pergoli tarasowej jest konstrukcja nośna. Szkielet pergoli składa się z podpór nośnych montowanych przy fasadzie budynku, a także z kolumn, umieszczonych w narożnikach. Pergola, która wypełnia przestrzeń stropową nad tarasem, nie wymaga dodatkowych kolumn montażowych. Wykorzystanie aluminiowych lameli pozwala na sprawną regulację poziomu zacienienia na tarasie. W podporach fasadowych umieszcza się czujniki deszczu, dzięki którym zadaszenie może zamknąć się automatycznie. Alternatywą dla aluminiowych lameli są tkaniny wykonane z akrylu lub polichlorku winylu – takie pergole są lżejsze wizualnie i tańsze, ale mniej wytrzymałe.

pergola na tarasAluminiowe lamele obracają się wokół własnej osi na uchwytach montażowych. Obecnie eleganckie pergole tarasowe metalowe zapewniają wysoki komfort wypoczynku dzięki regulacji poziomu zacienienia. Ochronę przed wiatrem i chłodem można uzyskać dzięki osłonom bocznym – wykonuje się je z materiału, szkła lub poliwęglanu. Aluminiowe pergole dobrze sprawdzają się w ogrodach skalnych, japońskich, wiejskich, nowoczesnych czy śródziemnomorskich. Kolor aluminiowych elementów można wybrać z palety RAL. Kąt nachylenia lameli zmienia się przy pomocy korby lub elektrycznego mechanizmu sterowanego poprzez pilota. Dach składać się może z jednego lub kilku niezależnych modułów. Warto sprawdzić klasę odporności wiatrowej i zweryfikować, czy odpowiada ona regionalnym wymaganiom stawianym przez normę EN 13659.

Pergola może zostać wyposażona w szereg dodatkowych elementów – oświetlenie LED, system audio czy promiennik podczerwieni. Wymaga to doprowadzenia dodatkowego zasilania. Metalowe elementy konstrukcyjne muszą być zgodne z normą EN 1090. Boczne ściany można przesłonić przy pomocy rolety lub stałego panelu. Przed rozpoczęciem montażu pergoli należy odpowiednio przygotować podłoże – zalecane jest użycie betonowych bloczków lub wykonanie fundamentu. Napęd trzeba podłączyć do domowej instalacji elektrycznej.