Co ocieplać pianką zamkniętokomórkową?

Innowacyjny materiał termoizolacyjny, jakim jest pianka poliuretanowa, jest bardzo skuteczny w ocieplaniu budynków – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pianka PUR dzieli się na tę otwartokomórkową (bardziej elastyczną, paroprzepuszczalną) oraz zamkniętokomórkową (sztywniejszą, z małą przewiewnością). Od tego, jaki rodzaj piany zostanie wybrany, zależne jest miejsce, w którym ma zostać położona. Na ściany wewnętrzne budynków, poddasza, stropy czy dachy stosuje się pianką otwartokomórkową. Fundamenty, piwnice, tarasy, posadzki pod wylewki, płaskie dachy, budynki inwentarskie, hale ocieplane są za pomocą pianki zamkniętokomórkowej.

Kilka słów na temat ocieplania pianką

Do natryskowego ocieplania pianką warto wybrać firmę, która ma w tym spore doświadczenie i wykona prace prawidłowo, nie doprowadzając do utworzenia się mostków cieplnych. Jeśli chodzi o natryskowe ocieplanie pianką – Łomża jest miastem, gdzie można skorzystać z firmy oferującej takie usługi. Pianka zamkniętokomórkowa jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała, ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, oraz nie pochłania wilgoci, zatem stosowana jest na zewnątrz budynków lub wewnątrz, tam, gdzie panuje większa wilgotność. Pianka zamkniętokomórkowa ma minimum 90% komórek zamkniętych, które wypełnione są gazem. Dzięki temu ma ona lepsze właściwości hydroizolacyjne oraz termoizolacyjne. Jest również bardziej wytrzymała dlatego, zastosowana jest na zewnątrz, ponieważ odporna jest na działanie czynników atmosferycznych, wiatru czy deszczu.

W celu poprawy jej wytrzymałości można pokryć ją specjalnym środkiem, który będzie bardziej chronił ją przed promieniowanie. UV. Wadą pianki jest to, że przy mocnej ekspozycji na słońce, może ona tracić swoje właściwości. Warto zatem pokryć ją powłoką poliuretanową, która zapewni dostateczną ochronę przed promieniami UV. Dzięki zastosowaniu pianki na zewnątrz, wytworzona bezspoinowa warstwa chroni budynek przed nadmiernym przegrzewaniem oraz wyziębianiem. Ten materiał skutecznie zminimalizuje ewentualne starty ciepła. Skuteczna ochrona termoizolacyjna budynku przyczynia się do emisji CO2 oraz zredukowaniu rachunków za ogrzewanie. Jak widać, ocieplanie pianką przynosi same korzyści. Piana PUR jest co prawda materiałem palnym, ale samogasnącym, co sprawia, że powstały pożar nie będzie rozprzestrzeniał się w tak szybkim tempie.

Pianka poliuretanowa spełnia obowiązujące przepisy pożarowe, zatem bez obaw można jej używać do ocieplania budynków mieszkalnych. Materiał stosuje się również do budynków użyteczności publicznej, gdzie normy pożarowe są bardzo restrykcyjne. Nie należy obawiać się łatwopalności pianki, ponieważ dookoła znajdują się też inne przedmioty łatwopalne, chociażby firany. Ważne jest to, że pianka jest samogasnąca, co zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia.