rozdzielnica budowlana

Co to jest rozdzielnica budowlana?

Rozdzielnicą nazywamy element składowy stacji elektroenergetycznej lub części całej instalacji sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu elementowi następuje rozdzielenie energii elektrycznej bez zmiany jej napięcia. 

rozdzielnica budowlana

Rozdzielnica budowlana jest elementem, który stosuje się w miejscach, gdzie tymczasowo jest potrzebne rozdzielanie prądu elektrycznego. Funkcje rozdzielnicy budowlanej to:
– sterowanie,
– ochrona,
– pomiar,
– regulacja.
Ze względu, że te urządzenie bardzo często jest używane na tymczasowych budowlach to ich obudowa jest wykonywana z wytrzymałych oraz trałowych materiałów, które są odporne na warunki atmosferyczne, na przenikanie kurzu oraz brudu. Gniazdka, które znajdują się w konstrukcji rozdzielnicy budowlanej powinny być hermetyczne.

rozdzielnica budowlana

Rozdzielnice budowlane można podzielić na:
-przenośne,
-stacjonarne,
Głównie rozdzielnice służą do ochrony podłączenia narzędzi oraz urządzeń elektrycznych. Każda taka rozdzielnica, która jest sprzedawana powinna posiadać certyfikaty oraz atesty, które świadczą o spełnianiu aktualnych norm, najczęściej jest to norma PN-EN60439-3,4 oraz PN-HD 60364-7-704:2010. Oprócz budowy, takie rozdzielniki można wykorzystywać w przemyśle oraz rolnictwie. Czasem także stosuje się je na imprezach masowych oraz miejscach, gdzie potrzebne jest tymczasowe zasilanie prądu.

rozdzielnica budowlana