Rozdzielnicą nazywamy element składowy stacji elektroenergetycznej lub części całej instalacji sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu elementowi następuje rozdzielenie energii elektrycznej bez zmiany jej napięcia.
Rozdzielnica budowlana jest elementem, który stosuje się w miejscach, gdzie tymczasowo jest potrzebne rozdzielanie prądu elektrycznego. Funkcje rozdzielnicy budowlanej to:
– sterowanie,
– ochrona,
– pomiar,
– regulacja.
Ze względu, że te urządzenie bardzo często jest używane na tymczasowych budowlach to ich obudowa jest wykonywana z wytrzymałych oraz trałowych materiałów, które są odporne na warunki atmosferyczne, na przenikanie kurzu oraz brudu. Gniazdka, które znajdują się w konstrukcji rozdzielnicy budowlanej powinny być hermetyczne.
Rozdzielnice budowlane można podzielić na:
-przenośne,
-stacjonarne,
Głównie rozdzielnice służą do ochrony podłączenia narzędzi oraz urządzeń elektrycznych. Każda taka rozdzielnica, która jest sprzedawana powinna posiadać certyfikaty oraz atesty, które świadczą o spełnianiu aktualnych norm, najczęściej jest to norma PN-EN60439-3,4 oraz PN-HD 60364-7-704:2010. Oprócz budowy, takie rozdzielniki można wykorzystywać w przemyśle oraz rolnictwie. Czasem także stosuje się je na imprezach masowych oraz miejscach, gdzie potrzebne jest tymczasowe zasilanie prądu.