silos na gospodarstwie

Co wyróżnia płaskodenne silosy zbożowe?

Przechowywanie takiego materiału sypkiego jak zboże wymaga stworzenia odpowiednich warunków. Rolnicy, firmy przetwórcze i handlowe przechowują zboże w specjalnie do tego celu zaprojektowanych silosach. We wnętrzu silosu płaskodennego panują odpowiednie warunki, które zapobiegają gniciu zboża. Na rynku dostępne są silosy, które różnią się od siebie pojemnością, budową oraz dodatkowym osprzętem.

Silosy płaskodenne

silos zbożowy Silos płaskodenny dobrze nadaje się do długoterminowego magazynowania produktów rolnych takich jak zboże. Każdy płaskodenny silos zbożowy posiada płaszcz wykonany z blachy. Wykorzystuje się przeważnie nierdzewną stal z niską zawartością węgla i dodatkiem chromu. Silos należy postawić na fundamencie, z którym łączy się go za pomocą kotew. Istotnym elementem silosu jest także zadaszenie – musi ono być w stanie utrzymać pokrywę śnieżną w trakcie zimy. Płaszcz i zadaszenie muszą być szczelnie połączone, żeby chronić zboże przed przedostawaniem się wilgoci z zewnątrz. Ziarno do silosu wsypywane jest przez właz znajdujący się w dachu. W razie awarii lub podczas prac konserwacyjnych należy skorzystać z drabiny zewnętrznej i wewnętrznej.

silos na gospodarstwie Za wentylację odpowiada instalacja obejmująca wlot powietrza z wentylatorem oraz perforowaną stalową podłogę. Pojemny silos zbożowy płaskodenny można wypełnić poprzez wlot załadunkowy znajdujący się w najwyższym punkcie dachu. Dostępne są także silosy z bocznymi wlotami załadunkowymi, które wykorzystywane są w sytuacji, gdy silos jest pusty. Rozładunek odbywa się za pomocą workownika lub rękawa rozładowczego. Lepszy dostęp do wnętrza można uzyskać, montując dolny właz z drzwiami. Instalacja wentylująca może zostać doposażona w dodatkowe wentylatory tłoczące i wyciągające powietrze. Pomiar parametrów we wnętrzu silosu odbywa się z pomocą punktowych sond rozmieszczonych na różnych wysokościach. Wnętrze silosu można ogrzewać przy pomocy nagrzewnicy. Przedłużony rękaw rozładowczy pozwala transportować zboże bezpośrednio do pojazdów, statków lub na linię produkcyjną. Kupując płaskodenny silos zbożowy, należy ustalić, jaka objętość będzie potrzebna.

Większy silos zapewnia lepsze możliwości magazynowania, ale jednocześnie jest trudniejszy w obsłudze. W silosie o objętości 36 metrów kwadratowych zmieści się 28 ton zboża. Cena takiego silosu to około 15 tysięcy złotych. Do ceny zakupu należy doliczyć także koszt transportu oraz montażu. W silosie można przechowywać zboże, ale też kukurydzę lub rzepak. Wszystkie metalowe elementy silosu powinny być pokryte warstwą antykorozyjną.