projektant wnętrz

Czy każdy może pracować jako projektant wnętrz?

Projektant wnętrz to jeden z tak zwanych kreatywnych zawodów. Wymaga niestandardowego podejścia do tematu i niemałej oryginalności. Ludziom patrzącym jednak z zewnątrz na tę pracę wydaje się, że bardzo łatwo jest ją wykonywać.

Projektant wnętrz znajdzie zatrudnienie

projektant wnętrzTak jednak nie jest. Nim w ogóle zacznie się pracować jako projektant wnętrz, trzeba się odpowiednio wyedukować. Są specjalne studia poświęcone temu tematowi. Można skończyć kierunek poświęcony tej profesji na Akademii Sztuk Pięknych. Można także podjąć studia architektoniczne na jakiejś politechnice. Po tej drugiej uczelni otrzymuje się tytuł inżyniera, ale nie oznacza to wcale, że taki projektant będzie miał więcej talentu. Projektowanie wnętrz to sprawa dość skomplikowana i z jednej strony trzeba posiadać jakąś edukację w tym temacie, ale z drugiej strony ona jest zupełnie niepowiązana z talentem. Ktoś może ukończyć jakieś studium, a wykonywać później piękne projekty. Żeby mieć swoje własne, skromne biuro projektowe, trzeba się trochę postarać. Nie jest to jednak rzecz nie do osiągnięcia. Mimo że konkurencja w samym Gdańsku jest dość duża, dobry projektant wnętrz z Gdańska znajdzie zatrudnienie.

projektant wnętrzJest kwestią determinacji, podobnie jak w innych zawodach, aby móc realizować się, wykonując taką profesję, jak się chce. Poza tym zawsze są różne możliwości, a więc z jednej strony można wykonywać projektowanie wnętrz sklepów, z drugiej – pomieszczeń domowych. Oczywiście, jeśli chodzi o uprawnienia, co do zmiany układu pomieszczeń i tak dalej, nie każdy będzie je posiadał. W tych kwestiach zawsze trzeba się dokładnie zorientować, ale najczęściej projektant wnętrz odpowiada jedynie za ustawienie mebli, kolorystykę ścian i tak dalej. Układ pomieszczeń należy stricte do architekta po ukończonej politechnice. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że gotowy projekt wykonany przez projektanta po prostu sprawdzi i zaakceptuje inna osoba, biorąc odpowiedzialność za jego poprawność. Wówczas można nawet burzyć ściany i zmieniać układ. Często są to już sprawy indywidualne, a nie wszystkie aranżacje wnętrz wymagają ich rozwikłania. Wracając jednak do tematu, jakim jest zostanie projektantem wnętrz, na pewno nie może nim być każdy. Trzeba bowiem mieć wyobraźnię przestrzenną, podejście do klienta i dobry gust.

Robienia projektów można się nauczyć, natomiast z oryginalnym podejściem będzie już gorzej. Projektant wnętrz to wolny zawód, który może wydawać się bardzo przyjemny. Jeśli jednak ktoś nie posiada do niego drygu, w żadnym razie nie zostanie dobrym projektantem.