pompa ciepła

Czy pompa ciepła jest prosta w obsłudze?

Udział pomp ciepła w Polsce z roku na rok rośnie. W 2022 sprzedano ich więcej niż gazowych kotłów grzewczych. Powszechnie uznaje się pompy ciepła za ekologiczne i tanie. Dostępnych jest kilka rodzajów tego typu urządzeń grzewczych. Różnią się one pod względem budowy, wydajności i posiadanych funkcji. Latem pompa ciepła może służyć za klimatyzator.

Co należy wiedzieć o pompie ciepła?

pompa ciepłaPrawidłowe działanie pompy ciepła wymaga od posiadaczy odpowiedniego dbania o taki sprzęt. Raz w roku warto zaprosić do domu serwisanta, a podczas codziennej eksploatacji sprawdzać, czy wszystko działa prawidłowo. Podstawowy podział pomp ciepła obejmuje różnego rodzaju wymienniki. Energia cieplna może być pobierana z powietrza, gruntu lub wody. Pierwszy typ jest najbardziej powszechny. Wymienniki gruntowe zapewniają lepszą optymalizację kosztów, chociaż ich cena jest znacznie wyższa. Najrzadziej spotyka się pompy ciepła korzystające z wody jako źródła energii. Istotnym elementem pompy ciepła jest kompresor. Zadaniem gospodarza jest tak ustawić urządzenie, żeby kompresor włączał się określoną liczbę razy w ciągu godziny. Zapewnia to optymalizację pomiędzy kosztami, a ilością wyprodukowanej energii cieplnej. Najbardziej efektywną formą przekazywania energii z pompy ciepła do mieszkania jest ogrzewanie podłogowe.

pompa ciepłaWygodne i funkcjonalne pompy ciepła w Kutnie są sprzedawane wraz z montażem, ale nie wolno zapominać też o regularnym serwisie. Prawidłowo eksploatowana pompa ciepła jest w stanie działać bezawaryjnie przez wiele lat. Chcąc cieszyć się niskimi rachunkami, warto wybrać pompę ciepła, która ma wysoki współczynnik COP. Informuje on o tym, ile energii cieplnej można wytworzyć z jednego wata energii elektrycznej. Nowoczesne pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami pozwalają na osiągnięcie poziomu powyżej 4 watów. Urządzenia dzielą się też zależnie od budowy. Dostępne są pompy ciepła monoblok oraz split. Kutnowscy dostawcy dostarczają je wraz z usługą montażu, do której potrzebne są specjalne uprawnienia F-gazowe. Koszt ogrzewania mieszkania pompą ciepła może być nawet o kilkadziesiąt procent niższy niż w przypadku kotła gazowego.

Sprawne działanie pompy ciepła wymaga prawidłowej konfiguracji. Dla efektywności energetycznej pompy ciepła duże znaczenie ma poziom izolacji termicznej budynku. Kompresor w pompie ciepła nie jest w stanie wytworzyć tak wysokich temperatur jak palnik w kotle gazowym, ale efektywność energetyczna jest o wiele wyższa. Zapewnia to optymalne koszty połączone z dbaniem o środowisko naturalne.