kompozycje z hortensjami

Czy warto mieć ogrodowe kompozycje z hortensjami?

Wiele osób wybierając rośliny do swojego ogrodu, decyduje się na hortensje. Niewątpliwie są to godne podziwu kwiaty, które przyciągają uwagę. Hortensja (Hydrangea macrophylla) pochodzi z Azji. Mimo, że uprawia się ją w różnych krajach i częściach świata, to tylko w Azji potrafi rosnąć dziko. W pozostałych krajach, by cieszyć się pięknem tego niezwykłego kwiatu, trzeba o niego samodzielnie zadbać. Hortensje preferują morski klimat. Z tego względu najciekawsze okazy tych kwiatów w Polsce można spotkać na Pomorzu.

Najlepsze warunki dla ogrodowych kompozycji z hortensjami

kompozycje z hortensjamiKwiaty hortensji występują w różnych kolorach: niebieskim, białym, czerwonym, różowym i fioletowym. Można więc wybrać kolor, który wydaje się najbardziej atrakcyjny wizualnie. Szeroki wybór kolorystyczny oznacza także, że hortensję łatwo skomponować z innymi kwiatami. Co ciekawe, kolor hortensji może się zmieniać. Jest on zależny od kwasowości gleby. Tworząc ogrodowe kompozycje z hortensjami, warto mieć na uwadze to, że kwitną przez całe lato aż do jesieni. Można więc stosunkowo długo nacieszyć oczy ich kwiatami. Decydując się na uprawę hortensji, należy poznać kilka zasad. Sadząc hortensje w ogrodzie, trzeba przygotować im odpowiedni teren. Najlepiej wybrać stanowisko słoneczne lub półcieniste. Hortensja najładniej rozkwitnie na słońcu, lecz na stanowisku półciemnym będzie lepiej się rozwijać. Ważne, by przygotować hortensjom właściwe podłoże. Nie lubią one gleb gliniastych, ciężkich i zalewowych. Najlepiej będą rosły w glebie próchniczej, wilgotnej i przepuszczalnej.

kompozycje z hortensjamiNależy też pamiętać o tym, że hortensje źle znoszą brak wody. Szkodzą im susze. W okresie kwitnienia kwiaty muszą być podlewane codziennie. Gdy odczują brak wody, to ich liście i kwiatostany zaczną usychać, a ich urok zniknie. Podlewając hortensje, trzeba uważać, żeby nie przesadzić w drugą stronę – podłoże nie może być zalane, lecz wilgotne. Należy też zwrócić uwagę na to, by nie lać wody bezpośrednio na część kwitnącą. Odpowiednio zadbana roślina może osiągnąć długość 1-1,5 m. By posadzić hortensję, trzeba wcześniej wykopać dół i wypełnić go ziemią – może to być torf zmieszany z ziemią lub gotowa mieszanka przeznaczona do hortensji. Można dodać również kompost, dzięki któremu gleba będzie bardziej żyzna. Ci, którzy nie lubią podcinać kwiatów, powinni być zadowoleni z uprawy hortensji, gdyż nie wymaga ona żadnego podcinania.

Jeśli ktoś zdecyduje się na jej podcinanie w celu poprawy kształtu, nie powinien pod żadnym pozorem przycinać jej przy ziemi, gdyż taka hortensja nie zakwitnie w przyszłym roku. Najlepiej po przekwitnięciu obciąć same kwiatostany. Na zimę należy owinąć hortensję agrowłókniną i przymocować sznurkiem, by była odpowiednio zabezpieczona przed mrozem. Mimo, że hortensje wymagają odpowiedniej pielęgnacji, to ich wyjątkowe kwiaty wszystko wynagradzają. Po zastosowaniu się do powyższych wskazówek, będzie można cieszyć się widokiem hortensji w ogrodzie przez wiele lat.