taras

Czy warto oprzeć konstrukcję tarasu na podkładkach?

Wśród nowoczesnych metod wykonywania posadzki tarasowej znajduje się ta, która wykorzystuje podkładki tarasowe.

Dlaczego warto wybrać podkładki?

tarasJest to coraz częściej wybierane rozwiązanie, gdyż – dzięki zastosowaniu podkładek tarasowych – uzyskujemy przestrzeń pomiędzy podłożem a płytkami tarasowymi, co sprawia, że woda opadowa może być z powodzeniem odprowadzana. Żywotność takiego tarasu będzie zdecydowanie dłuższa niż tego, w którym woda wchłaniana jest w głąb konstrukcji, co wpływa negatywnie na parametry techniczne tarasu. Producenci podkładek tarasowych zwracają uwagę najczęściej na ich kilka głównych zalet. Przede wszystkim montaż takich podkładek jest naprawdę prosty – nie trzeba przy tym pomocy specjalistów, gdyż z pewnością każdy samodzielnie, zgodnie z instrukcją dołączoną do podkładek, może przeprowadzić prawidłową instalację podkładek na podłożu. Ponadto podkładki tarasowe odznaczają się wysoką wytrzymałością – ich jakość jest naprawdę ważna, gdyż to na nich będzie opierała się konstrukcja tarasu. Podkładki muszą stanowić stabilne podparcie posadzki i jest to możliwe, jeśli wybierzemy te, które pochodzą od sprawdzonego producenta. To da nam pewność, że cała konstrukcja tarasu będzie trwała i solidna.

tarasMimo swojej ceny, nawet tanie podkładki tarasowe są dobrym wyborem, jeśli wiemy, że producent świadczy usługi najwyższej jakości i zależy mu na zadowoleniu klienta. Kolejną zaletą podkładek jest to, że nadają się one do różnego rodzaju posadzek – można umieścić na nich płytki ceramiczne grubowarstwowe, płytki kamienne czy jeszcze inne materiały. Jeżeli zdecydujemy się na montaż tarasu na podkładkach, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża – podkładki mogą być umocowane jedynie na izolacji przeciwwodnej – bez niej nie będą dobrze spełniać swojej roli! Skuteczną hydroizolację może stanowić bitumiczna papa lub membrany PVC. Dobrze sprawdzą się też mineralne zaprawy uszczelniające. Kolejną wskazówką, przydatną przy montażu, jest sposób układania podkładek. Według producentów musi on przebiegać następująco: podkładki układamy tak, aby znalazły się w miejscu przecięcia osi łączeń płytek – dzięki temu płytki będą podparte w narożach. Dodatkowo można u producentów zaopatrzyć się w krążki poziomujące, jeżeli płaszczyzna jest minimalnie nierówna. Z pewnością, decydując się na taras oparty na podkładkach, możemy liczyć na trwałą konstrukcję, która będzie sprawdzać się przez długie lata.

Dobre odprowadzanie wody w dużej mierze zapobiegnie powstawaniu wykwitów na płytkach, dzięki czemu codziennie będziemy mogli cieszyć się dobrym efektem estetycznym.