Czym jest rekuperacja?

Prawidłowa praca rekuperacji zależy od jej głównego urządzenia – rekuperatora. Jest to nic innego jak centralna wentylacyjna z wymiennikiem ciepła. Systemy rekuperacyjne są obowiązkowe w domach hybrydowych i standardowo stosowane w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Dobra rekuperacja

rekuperacja

Rekuperacja zapewnia lepszą jakość powietrza, a co za tym idzie, podnosi komfort mieszkańców. Rekuperator jest siłą napędową całego systemu rekuperacji. Pozwala on kontrolować proces wentylacji i dostosowywać jej intensywność do potrzeb mieszkańców, co odróżnia ją od klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Wymienniki stosowane w tym systemie służą wymianie zużytego powietrza z wnętrza budynku na świeże. Innymi słowy, rekuperacja jest usprawnioną i energooszczędną wentylacją. Możliwość odzysku ciepła na poziomie nawet do 95% realnie przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Działa to w ten sposób, że świeże powietrze, które dociera do wnętrza, jest podgrzewane powietrzem z niego wywiewanym. Sprawny system rekuperacji zapewnia zatem świeże i czyste powietrze o niewiele niższej temperaturze od tego zużytego. Każde urządzenie jest ponadto wyposażone w zestaw filtrów, które usuwają zanieczyszczenia stałe, które mogłyby dostać się do wnętrza lub uszkodzić instalację. Urządzenia można w dowolny sposób rozbudowywać, dodając filtry przeznaczone dla alergików, filtry węglowe lub jonizatory powietrza.

rekuperacja

Wysoka automatyka tych urządzeń sprawia, że wiele z nich bez problemu można podłączyć do systemu zarządzania domem inteligentnym, co umożliwi zdalne sterownie. Sprawdzona rekuperacja gwarantuje niższe koszty ogrzewania, niewielkie straty ciepła i lepszą jakość powietrza. Współczesne technologie umożliwiają zastosowanie rekuperacji także w mieszkaniach jako wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dobre urządzenia i systemy rekuperacyjne powinny charakteryzować się wysoką wydajnością, i efektywnością pracy. Wentylatory stałoprądowe zużywają podczas pracy mniej energii elektrycznej, niż wentylatory zmiennoprądowe i to właśnie je wato brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Bardzo ważny jest także poziom emisji hałasu – im jest on niższy, tym większy komfort eksploatacji odczuwają mieszkańcy. Systemy rekuperacyjne są dość nowe na polskim rynku, jednak już teraz mają wielu zwolenników.

Wybierając urządzenia rekuperacyjne, warto zapoznać się z jego parametrami, w szczególności wydajnością oraz efektywnością odzysku ciepła. Z kolei możliwość rozbudowy o automatykę i zdalne sterowanie z pewnością jest atutem, przemawiającym na korzyść urządzenia.