dachy

Dachy drewniane – podstawowe informacje

Dach stanowi zwieńczenie każdego budynku. Ma duże znaczenie między innymi dla energooszczędności obiektu – jeżeli izolacja dachu byłaby niedokładna, wówczas moglibyśmy mieć do czynienia z uciekaniem ciepła górą. Wiązałoby się to ze zwiększeniem kosztów ogrzewania – a tego przecież każdy z nas chciałby uniknąć.

Materiały do budowy dachów

dachy Prawidłowe wykonanie dachu jest więc naprawdę ważne i warto poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi. Na sam początek, przyjrzyjmy się temu, z jakich elementów złożony jest każdy dach. Wymienia się tu konstrukcję nośną, pokrycie oraz podkład usztywniający. Częścią dachu są także urządzenia służącować się na całkowicie płaskie poszycie dachu lub też na określone pochylenie połaci dachowych – budowniczowie zwracają uwagę, że kąt nachylenia dachu powinien zależeć między innymi od tego, jaki rodzaj pokrycia zamierzamy wykorzystać, jakie warunki atmosferyczne są przewidywane, jakie wymagania architektoniczne ma dany obiekt. Istotne jest także przeznaczenie poddasza. Jeżeli zależy nam na nietypowym wyglądzie zewnętrznym budynku, możemy zdecydować się na dach rzadziej spotykany w budownictwie jednorodzinnym – na przykłae odprowadzaniu wody – czyli rynny oraz rury spustowe. W zależności od własnych upodobań, możemy zdecydd fałdowy, hiperboliczny, kopulasty czy konoidalny.

dachyDo budowy dachu wykorzystuje się trzy materiały – to drewno, żelbet lub stal. Dawniej to drewniane solidne dachy z Wrocławia były najpopularniejsze, obecnie bywa różnie, jednak wydaje się, że nadal to drewno wiedzie prym. Do konstrukcji dachu można wybrać różne rodzaje drewna – na przykład sosnowe, świerkowe czy tez jodłowe – ale należy pamiętać, że musi ono spełniać określone warunki – przede wszystkim wymogiem koniecznym jest przesuszenie takiego drewna, ponadto jego wilgotność nie powinna być wyższa niż 23%. Przed rozpoczęciem budowy dachy należy też takie drewno odpowiednio zaimpregnować za pomocą środków grzybobójczych. Oprócz bel i desek drewnianych, konieczne są też kołki, wkładki czy klocki – tutaj istotą jest, aby były one wykonane z drewna możliwie najtwardszego. Poleca się więc drewno dębowe oraz akacjowe. Najpopularniejszym rodzajem konstrukcji dachu drewnianego jest dach krokwiowy – czyli taki, który jest zbudowany z drewnianych belek umieszczonych w koszu dachu i w narożach.

Krokwie muszą być usztywnione, aby dobrze przenosiły obciążenia. Obok dachów krokwiowych, można wyróżnić jeszcze dachy jętkowe oraz płatwiowo-kleszczowe, jak i dachy wieszarowe. Możliwe jest też wykonanie dachu jednopołaciowego – rozwiązanie to wykorzystuje się w budynkach, które nie mają dużej szerokości i jedną ścianą przylegają do innego budynku.