zbrojenie rozproszone pod posadzki

Dlaczego warto korzystać ze zbrojenia rozproszonego?

W ciągu kilku ostatnich lat dynamicznemu zwiększeniu ulegała popularność zbrojenia rozproszonego. W większości przypadków bowiem będzie ono wyborem zdecydowanie lepszym, niż to typu punktowego. Pozwala bowiem na równomierne wzmocnienie betonu w każdej jego warstwie, zapewniając mu bardzo skuteczną ochronę.

W obecnym czasie coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się zbrojenie rozproszone

zbrojenie pod betonJeszcze do niedawna, kojarzyć je można było przede wszystkim z wszelkiej maści tunelami czy też parkingami. Ostatnio jednak, stosuje się coraz częściej również we wszelkiej maści nowo budowanych stropach oraz fundamentach. Coraz powszechniejsze jest również wykorzystywanie opisywanej metody w prefabrykatach. Wszystko to związane jest z faktem, że zbrojenie to zdecydowanie najbardziej skutecznie chronić będzie beton przed pękaniem, gwarantując zachowywanie przez niego lepszego stanu przez dłuższy czas. Opisywany sposób zbrojenia posadzek i innych konstrukcji betonowych zachowuje wysoką skuteczność wszędzie tam, gdzie to punktowe zupełnie by sobie nie poradziło. Przede wszystkim więc, wykazuje się ono wysoką skutecznością w zapobieganiu powstawania rys i mikropęknięć, nawet w zupełnie świeżym betonie. Jeżeli chodzi o doskonałe zbrojenie rozproszone posadzki, zapewnia ono przeciwskurczowe działanie we wstępnej fazie wiązania betonu, kiedy jest on najbardziej podatny na powstawanie takich defektów.

zbrojenie rozproszone pod posadzkiChodzi tutaj w szczególności o pierwsze dwa tygodnie od powstawania posadzki. Zastosowanie opisywanej metody wzmocnienia takich konstrukcji ma jednak bardzo ważne zadanie również w okresie późniejszym. Korzystanie z niego oddziałuje na wiele cech mechanicznych oraz użytkowych betonu, na przykład zapewniając mu bardzo skuteczną ochronę przed mrozem czy innymi potencjalnie niekorzystnymi czynnikami. Do stworzenia zbrojenia rozproszonego wykorzystać można różne włókna, zarówno te stalowe, jak też i z tworzywa sztucznego. Wyróżniają się one zazwyczaj zróżnicowanymi w dużej mierze właściwościami. Zbrojenie rozproszone betonu jest pojęciem, którym interesuje się obecnie coraz większa liczba osób. Wszystko ze względu na fakt, że pozwala uzyskać zazwyczaj bardziej równomierne wzmocnienie konstrukcji z tego surowca.

W przeciwieństwie do tego punktowego, jest w stanie zapewnić również skuteczną ochronę betonowemu obiektowi przed powstawaniem mniejszych uszkodzeń, w postaci na przykład zarysowań. Jest skuteczne również w sytuacji, kiedy jest konieczne zapewnienie odpowiedniej ochrony posadzki przed mrozem.