tuja jako ogrodzenie

Dlaczego warto sadzić tuje?

Kiedy już wybudowaliśmy dom to możemy poświęcić cały czas na aranżację ogrodu. Na pewno będzie tam miejsce na trawnik, drzewka owocowe, kwiaty, czy zioła. Jednak czasem nadal czegoś nam brakuje. Ogród wydaje się niepełny, brakuje w niej ,,ramki”, czasem chcemy się odgrodzić od sąsiadów, czy od strony ulicy.

Co w takim wypadku zrobić?

szkółka oferująca tuję szmaragdRozwiązaniem idealnym będzie zasadzenie tui. Dlaczego tuje są właśnie najpopularniejszymi roślinami, jakie widuje się na działce? Liczy się tutaj wiele zmiennych. Po pierwsze – są łatwo dostępne. Dobra szkółka oferująca tuję szmaragd będzie łatwa do znalezienia. Rośliny można kupować też w sklepach ogrodniczych, marketach budowlanych, a nawet na targach roślin. Inne rośliny trzeba zamawiać przez Internet, nigdy nie wiadomo w jakim stanie do nas dojadą. A tak możemy na miejscu obejrzeć każdą sadzonkę i wybrać takie, które prezentują się najlepiej. Druga ważna rzecz to atrakcyjna cena. Tuje są po prostu tańsze niż większość roślin tego typu. Cena zależy od gatunku oraz od wielkości sadzonki. Można kupić te malutkie, mające kilkanaście centymetrów, jak i wielkie tuje mające ponad metr wysokości. To dobra opcja dla każdego – jedni kupią te mniejsze żeby zaoszczędzić, a drudzy kupią te większe by, od razu zasłaniały ich ogrodzenie.

tuja jako ogrodzenie Trzecia ważna kwestia to fakt, iż jest to rodzaj iglaka, a więc roślina zimozielona. Przez cały rok wygląda tak samo – nie zmienia koloru, igły nie opadają, nie ma też kwiatów, czy owoców. Nie ma zatem problemów z grabieniem, a do tego zimą nadal mamy piękny żywopłot. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do świerku, czy sosny tuja nie ma ostrych, twardych igieł a mięciutkie gałązki, w dodatku krzew nie jest oblepiony żywicą. Czwarta kwestia to łatwość utrzymania. Tuja jest mało wymagającą rośliną, idealną nawet dla ogrodników-amatorów. Sprawdzi się na glebie o niezbyt dobrych parametrach, nie wymaga nawożenia. Trzeba ją tylko przycinać, by rozrastała się jak trzeba, ale tylko raz w doku, jak również podlewać by nie zbrązowiała i uschła. Tuje są odporne na ataki szkodników, rzadko chorują, nie powodują też alergii ze względu na brak pylenia.

Można śmiało powiedzieć, że tuja to roślina idealna. Mało wymagająca, estetyczna, zielona przez cały rok szybko rosnąca, nadająca się na żywopłoty i nie tylko. Każdy jest w stanie ją hodować w swoim ogrodzie bez obaw o trudności w pielęgnacji rośliny. Do tego, jak dochodzi niska cena i wysoka dostępność to sprawia, że znajdzie się dla niej miejsce na każdej działce.