Choć kompresor to urządzenie nieskomplikowane – podstawową robotę wykonują tu pompy sprężarkowe, dzięki którym możliwe jest przygotowanie sprężonego powietrza dla innych maszyn, urządzeń czy narzędzi – usterki się zdarzają.
Jak poradzić sobie z usterkami w działaniu kompresora?
W większości mogą być one naprawione dzięki gwarancji, jednak użytkownik powinien pamiętać, że pewne awarie niewynikające z problemów z urządzeniem, tylko ze złego użytkowania, nie podlegają gwarancji. Mowa tu na przykład o przeciążeniu kompresora przez użytkownika, ale też o spadku napięcia w sieci. Najczęściej powoduje ono uszkodzenie kompresora, ale z winy dostawcy energii, nie producenta, dlatego to tylko w gestii użytkownika leży zadbanie o to, aby kompresor był używany w optymalnych warunkach. Są jednak też takie uszkodzenia, które można usunąć samodzielnie, gdyż to jedynie niewielkie usterki. Na przykład, czasami zdarza się, że w kompresorze z napędem pasowym, na cylindrze znajdzie się olej. To zdarza się między innymi wtedy, kiedy wybierzemy kompresor olejowy 100 l. Gdy tylko zauważymy obecność oleju w tym miejscu, powinniśmy ocenić, czy w skrzyni korbowej nie znajduje się zbyt wysoki poziom oleju.Taka nadwyżka oleju, aby nie uszkodzić urządzenia, wydostaje się na zewnątrz poprzez odpowietrznik.
Gdy ten został niepoprawnie zamontowany – tj. został ustawiony w kierunku cylindra, wówczas na nim zobaczymy ślady oleju. Pozbycie się problemu jest niezwykle proste – wystarczy przekręcić odpowietrznik tak, aby jego otwór nie wskazywał na cylinder, a na przeciwną stronę. Inne sytuacje, które zdarzają się przy kompresorach olejowych, to wycieki powietrza. Dzieje się tak wówczas, gdy uszczelka zaworu zamykającego nie zapewnia odpowiedniej szczelności. W takiej sytuacji nie mamy co wybierać się do serwisu z nadzieją, że urządzenie zostanie naprawione na gwarancję – uszczelka jest elementem, który regularnie zużywa się podczas eksploatacji, dlatego wymiana tego elementu należy do obowiązków użytkownika, gdy tylko odkryje on nieszczelność. Czasami zdarza się także nieszczelność w układzie tłoczenia – choć wydaje się to skomplikowane, problem łatwo usunąć. Wystarczy odpowiednio dokręcić wszystkie śruby. To tylko niektóre z problemów, które mogą się zdarzać przy sprężarkach.
Najważniejsze jednak, że wszystkie można usunąć w prosty sposób, dlatego użytkowanie sprężarki nie będzie przynosić nam żadnych stresów. Dopiero w razie poważnych problemów, z którymi nie możemy poradzić sobie samodzielnie, warto wybrać się do autoryzowanego serwisu producenta.