Każdy, kto budował dom, wie, że odpowiednia izolacja termiczna jest bardzo ważna. To dzięki ociepleniu dom szybko się nie wychładza, a tym samym, potrzebna jest mniejsza ilość energii na wytworzenie ciepło.
Docieplenia stropodachów różnymi rodzajami wełny
Także odpowiednia izolacja termiczna wpływa na nienagrzewanie się budynków podczas upałów. Jeśli chodzi o ocieplenia stropodachów czy poddaszy, to nadal wiedzie prym wełna mineralna. Ten materiał, to nie tylko odpowiednia izolacja termiczna, ale także dobra izolacja akustyczna czy ognioochronna. Docieplenia stropodachów Śląsk można wykonywać z dwóch różnych rodzajów wełny mineralnej, a mianowicie, z wełny skalnej oraz z wełny szklanej. W Tychach, na śląsku działa firma, która zaleca, że wełna skalna, jest lepszą do ocieplenia stropodachów, ze względu, na to, że ma lepszą odporność na ogień. Wełna skalna powstaje z bazaltu, a wełna szklana z piasku kwarcowego, więc jest to odpowiedź, na różnicę tych materiałów budowlanych w ognioochronności. Jeśli chodzi o ocieplenia stropodachów, to wełna mineralna jest do tego odpowiednia. Podczas jej wytwarzania powstają między włóknami pustki powietrza. Właśnie ta cecha wpływa na to, że współczynnik przenikania ciepła waha się od zero przecinek zero trzydzieści dwa do zero przecinek zero czterdzieści pięć Watów na metr razy Kaliwin.
Aby ocieplenia stropodachów także tłumiły dźwięk, warto jest sięgać po wełnę mineralną, której gęstość wynosi przynajmniej osiemdziesiąt kilogramów na metr sześcienny. Podczas wykonywania ocieplenia stropodachów czy tez poddasza, należy pamiętać, że wełna mineralna gromadzi w sobie wilgoć, dlatego dobrze jest ją dobrze zaizolować. Jednak ta cechę także się wykorkuje podczas projektowania pustek powietrznych w konstrukcji. Jednak należy zapewnić możliwość wydostawania się wilgoci z wełny. Także podczas wykonywania warstwy izolacji z wełny mineralnej należy pamiętać, o tym, aby zabezpieczyć ja przed przewiewem. Wywianie pustek powietrznych spowoduje, ze dana wełna mineralna, nie będzie posiadała odpowiednich parametrów izolacyjnych i tym samym dobrze nie będzie chroniła obiektu przed stratami ciepła. Wełna mineralna to nie jedyny materiał budowlany, który wykorzystuje się do ocieplenia stropodachów, także może to być styropian, czy pianka poliuretanowa.
Jednak jak do tej pory wełna mineralna wiedzie w tym prym i nie tylko firmy na śląsku sięgają po nią najczęściej, aby wykonywać izolacje nie tylko stropodachów czy poddaszy, ale także ścian powyżej poziomu gruntu czy ścianek działowych.