folia solarna

Folia solarna do każdego typu basenu

Z problemem szybko stygnącej wody borykają się zarówno właściciele basenów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest przykrycie basenu specjalną folią solarną. To płachta ze sztucznego tworzywa, z charakterystycznymi, licznymi pęcherzykami powietrza na jej powierzchni.

Folie solarne a grzanie wody

folia solarna Z jednej strony pomagają one w szybszy nagrzaniu zewnętrznego basenu – działają jak soczewki skupiające promienie słoneczne. Z drugiej strony pomagają folii utrzymać się na powierzchni wody. Folię taką cenią sobie zwłaszcza osoby, których baseny są wzbogacone o specjalną pompę ciepła, która dogrzewa wodę. Dzięki płachcie, którą przykrywają tafle wody, mogą zaoszczędzić na ogrzewaniu zbiornika. Po pierwsze, woda nagrzeje się szybciej za dnia przez padające na folie promienie słoneczne. Po drugie, w nocy woda nie będzie się wychładzać, a to zapobiega utratom ciepła wytworzonego przez pompę. Maszyna uruchamia się dopiero wtedy, gdy woda w basenie przekracza ustaloną wartość temperatury. Folie solarne do basenu sprawiają, że pompa uruchamia się rzadziej. Przy nieogrzewanych basenach folia solarna potrafi podnieść temperaturę wody nawet o sześć stopni. Dodatkowo znacznie przedłuża okres kąpielowy przez zachowanie komfortowej temperatury. Co więcej, niweluje ona wyparowywanie wody z basenu nawet o 95%.

folia solarna Za każdym razem, gdy musimy uzupełnić basen nową wodą, powinniśmy użyć specjalistycznych środków chemicznych. Gdy uzupełniamy wodę rzadziej, nie mamy potrzeby tak częstego ich używania, więc oszczędzamy finanse, które musielibyśmy przeznaczyć na szybkie uzupełnianie zapasów. Kolejne oszczędności wynikają z ochrony basenu przed zanieczyszczeniami. Folia chroni nie tylko przed osiadaniem na tafli wody liści lub owadów. To przekłada się na odciążanie systemu oczyszczania wody. Folia niweluje także powstawanie glonów, do których usunięcia również należy użyć specjalnych płynów. Niemniej zachowanie odpowiedniej higieny basenu wymaga od nas systematycznego stosowania pewnych środków chemicznych. Często mają one nieprzyjemny zapach. Folia solarna do basenu wewnętrznego minimalizuje jego rozprzestrzenianie się w pomieszczeniu. Stosowanie folii solarnej jest niezwykle proste, a przynosi wiele wymiernych korzyści.

Dodatkowo specjalne rolety pomagają nam w obsłudze specjalistycznego materiału. Dzięki nim nie musimy nakładać go na taflę wody ręcznie. Możemy nabyć zwijacze, które na stale zamontujemy to basenu, lub takie na kółkach – bardziej mobilne. Pamiętajmy, by dobrać system odpowiedni do wielkości naszego basenu i folii, która go przykrywa.