panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika w domu ekologicznym

Ekologiczny styl życia wymaga kompleksowego działania na wielu polach. W wielu przypadkach jest to kosztowna inwestycja, która nam zwraca się po latach – a środowisku od samego początku. Jednym z przykładów jest fotowoltaika, czyli ekologiczne źródło prądu.

Położenie geograficzne Polski sprawia, że w naszym klimacie trudno jest wyprodukować odpowiednią ilość energii elektrycznej przy pomocy paneli fotowoltaicznych, wystarczającą na potrzeby całego gospodarstwa domowego. Jest to jednak możliwe, jeśli obliczy się, ile energii można wyprodukować w okresie zimowym, a ile jest wówczas niezbędne. Latem nadwyżkę można sprzedać elektrowni lub… wykorzystać do zasilenia klimatyzacji, która z pewnością się przyda upalne, słoneczne dni.

Poza początkowym kosztem inwestycji, energia słoneczna jest darmowa. Kosz ten jednak, jak wspomniałam, może być spory, choć oczywiście można połączyć energię ekologiczną z tą pochodzącą z elektrowni. W tym przypadku panele fotowoltaiczne będą stanowiły źródło znacznej części energii, a w razie awarii elektrowni pozwolą gospodarstwu domowemu na pewną niezależność i sprawne funkcjonowanie.W niektórych przypadkach, takich jak np. dom autonomiczny, powinno istnieć jedynie takie niezależne źródło energii, jakim jest fotowoltaika. Sklep czy firma, w której kupujemy/zamawiamy panele powinien być sprawdzony i polecany, aby nie naciąć się na produkt niskiej jakości lub zbyt mało wydajny.

Do kosztu zakupu instalacji dochodzi również koszt zakupu akumulatorów, pozwalających na zmagazynowanie energii na okres, gdy nie jest produkowana na bieżąco lub gdy potrzebne są jej większe ilości. Dzięki nim energii nie zbraknie.

panele fotowoltaiczne