brama przemysłowa - automatyka

Funkcje automatyki do bram wjazdowych

Wybór automatyki do bramy wjazdowej powinien być zdeterminowany przede wszystkim przez jej typ. Innego rodzaju automatyka jest potrzebna do bramy przesuwnej, a innego do skrzydłowej. W przypadku bram przesuwnych cały układ jest prostszy i składa się z trzech głównych elementów, czyli modułu sterującego, silnika oraz przekładni ślimakowej.

Do zasilania automatyki wykorzystuje się energię elektryczną o napięciu 230 V

automatyka do bram w dolnośląskimJest to standardowe napięcie w domowych instalacjach elektrycznych i nie wymaga montażu gniazda siłowego. Bramy przesuwnej z automatyką przeważnie nie da się ręcznie przesunąć bez odpowiedniego klucza. Wynika to z budowy przekładni ślimakowej, która posiada wbudowany system samoblokujący. Sercem każdej instalacji zapewniającej automatyczne otwieranie i zamykanie bramy jest jednostka sterująca. Moduł ten odpowiada za kontrolę pracy silnika oraz sterowanie przy pomocy bezprzewodowych kontrolerów. Nowoczesne moduły sterujące wyposażone są w karty sieciowe, co pozwala na sterowanie bramą za pomocą aplikacji na telefon komórkowy. Ciekawą opcją jest funkcja furtki, która pozwala na częściowe otwarcie bramy wjazdowej. Otwiera się ona jedynie na ustaloną wcześniej odległość, co pozwala skutecznie przejść przez nią osobie pieszej. Obecnie funkcjonalna automatyka do bram w dolnośląskim sprzedawana jest przez wykwalifikowane firmy.

brama przemysłowa - automatykaWarto zdecydować się na zakup automatyki wraz z montażem. Najkorzystniejszą opcją jest montaż na etapie montażu samej bramy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać go później. Automatyka do bramy wjazdowej może zostać wyposażona w dodatkowe elementy zapewniające bezpieczną obsługę, na przykład fotokomórki. Dobrą praktyką jest też montaż podgumowanej listwy krawędziowej. Wbudowany w listwę czujnik ciśnienia to dodatkowa, chociaż bardzo kosztowna, forma zabezpieczenia. Bramą można sterować przy pomocy pilota, aplikacji lub przycisków znajdujących się na panelu sterowania. Funkcja automatycznego zamykania sprawia, że nie trzeba ręcznie zamykać bramy po wyjechaniu z posesji. Jednostka sterująca powinna posiadać funkcję zliczania cykli. Dzięki temu można ustalić, kiedy potrzebne jest serwisowanie automatyki w celu zachowania jej lepszej sprawności.

W przypadku bram skrzydłowych stosuje się różne rodzaje siłowników. Ramię siłownika może być proste lub łamane. Dostępne są też siłowniki, które można ukryć pod ziemią. Montaż takiego systemu automatyki wymaga większej ingerencji w przestrzeń wokół bramy. Skrzydła mogą otwierać się równocześnie lub z opóźnieniem.