Szkło piankowe, nazywane też szkłem spienionym, to materiał pochodzenia mineralnego, otrzymywany poprzez zmieszanie roztopionego szkła z odpowiednimi domieszkami pianotwórczymi. Produkowane jest szkło piankowe czarne o gęstości 140 kg/m3 oraz szkło piankowe białe o gęstości dwukrotnie wyższej.
Szkło piankowe doceniane jest jako materiał odporny na korozję chemiczną i biologiczną, niepalny oraz niewydzielający toksycznych gazów w obecności płomieni. Nie wchłania wilgoci, nie pęcznieje, dlatego jest dobrym materiałem do izolacji przeciwwilgociowej. Ponieważ nie ma w składzie materii organicznej, jest odporne na grzyby, pleśń i szkodniki. Cechuje je dobra izolacja termiczna i akustyczna.
Nadaje się do izolacji cieplnej dachów i posadzek (w formie płyt) oraz fundamentów (jako bryłki). Jest również materiałem chętnie stosowanym w izolacji w przemyśle, np. w izolacji statków i przewodów rurowych, a także w izolacji, która musi być odporna na szeroki zakres temperatur (–260°C do +430°C), np. w izolacji kominów.