Gdzie stosuje się płyty poliuretanowe?

Płyty poliuretanowe PIR i PUR wykorzystuje się przede wszystkim do wykonywania izolacji dachów, a także w remontach starych budynków, gdzie ze względu na swoją grubość pozwalają na ułożenie jedynie cienkiej warstwy izolacji. Płyty PUR powstają z pianki poliuretanowej, natomiast płyty PIR z pianki poliizocyjanurowej, która wykazuje lepsze właściwości ogniochronne niż PUR.

Płyty PIR/PUR cechuje znakomita izolacyjność, ich współczynnik przenikania ciepła lambda to zaledwie nawet 0,020 – 0,028 W/(m·K)m a grubość to od 2 do 12 cm. Płyty są bardzo lekkie i produkowane w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo je ułożyć, przyczyniają się też do ograniczenia odpadów i zużycia materiałów w trakcie wykonywania izolacji dachu. Posiadają również niską nasiąkliwość, maksymalnie 9%, dlatego z powodzeniem zastępują paroizolację, co jeszcze bardziej ogranicza ilość prac, jakie trzeba wykonać.

Płyty PIR/PUR są twarde i odporne na różne warunki. W przypadku pożaru oba rodzaje, a szczególnie płyty PIR dobrze się sprawdzają, ponieważ zwęglają się i spowalniają rozprzestrzenianie się ognia.

Istotne jest również, że płyty z pianki nie powodują alergii, są odporne na grzyby i pleśnie, a także nie pylą w trakcie cięcia i montażu. Z tego powodu, jak również ze względu na szybkość i łatwość montażu oraz doskonałą termoizolacyjność są coraz chętniej wybierane przez inwestorów.

płyta z pianki