grzejniki na podczerwień

Grzejniki na podczerwień w twoim domu – czy warto?

Od wielu lat w Katowicach jak i w całym kraju coraz popularniejsze staje się ogrzewanie na podczerwień. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawę z tego jak powszechne jest w naszym życiu promieniowanie podczerwone.

Grzejniki na podczerwień oddają ciepło do otoczenia

grzejniki na podczerwieńNajwiększą jej ilość emituje samo słońce a wykorzystujemy je nie tylko do ogrzewania. Najpowszechniej promieniowanie podczerwone wykorzystuje się w noktowizji. Coraz popularniejsze jest też w medycynie i rehabilitacji. Promieniami podczerwonymi leczy się schorzenia układu ruchu oraz problemy dermatologiczne. Promieniami tymi ogrzewa się inkubatory noworodków a ostatnio coraz popularniejsze są też sauny typu infrared. Przekładów i zastosowań jest mnóstwo a na koniec dochodzi jeszcze ogrzewanie na podczerwień. Skąd tak ogromne zainteresowanie tym rozwiązaniem? W Katowicach powstaje coraz więcej bardzo dobrze izolowanych termicznie domów. Do tego coraz skuteczniej ocieplane jest stare budownictwo. W tym kontekście coraz większą popularnością cieszą się sposoby ogrzewania, które zamiast ogrzewać powietrze zatrzymują ciepło w ścianach budynku.

grzejniki na podczerwieńPanele grzewcze na podczerwień są pod tym względem doskonałe. Grzejniki na podczerwień nie oddają ciepła do powietrza ale do otoczenia – ciepło gromadzi się w ścianach, podłogach, meblach. W ten sposób utrzymuje się dużo dłużej. Tak ogrzane pomieszczenie jest korzystniejsze dla naszego zdrowia. Powietrze nie jest wysuszane ani nie zostaje wprowadzane w ruch. Dzięki temu unikamy kłopotu z wysuszonymi spojówkami czy nosem. Jest to też świetnym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków. Ponadto takie ogrzewanie na podczerwień rozprowadza ciepło równomiernie po całym mieszkaniu. Takie ciepło utrzymuje się dużo dłużej a do tego jego temperatura odczuwalna jest wyższa od realnej. Przy realnej temperaturze dwudziestu stopni możemy się cieszyć komfortem termicznym odczuwając temperaturę w granicach dwudziestu czterech stopni. Ogrzewanie na podczerwień ma jednak też pewne wady. Wiele osób zniechęca sam ich wygląd – faktycznie panele grzewcze nie pasują do każdego wnętrza. Ponadto grzejniki na podczerwień mocno się nagrzewają przez co konieczne jest ich umieszczenie w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem dzieci. Wreszcie dochodzi też mało jeszcze korzystna cena. Panele grzewcze są kosztowne i w konkurencji dla „darmowych” kaloryferów zamontowanych standardowo w mieszkaniu wypadają dość słabo.

Trzeba jednak pamiętać, że panele grzewcze nie pobierają dużo energii i w rezultacie przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania. Dlatego warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem. Jeśli nasz dom czy mieszkanie jest dobrze ocieplone to z całą pewnością nie pożałujemy tej decyzji.