Izolacja pianką

Izolacja pianką czy wełną?

Porównywanie konkurencyjnych materiałów, które odnoszą się do takiej samej kategorii wykorzystania, występuje prawie niemal na każdej płaszczyźnie rynku, czy to chodzi o popularne napoje gazowane czy najlepsza markę ciuchów.

Izolacja pianką skuteczniejsza niż wełna?

Bardziej techniczne materiały, których zadaniem jest Izolacja pianką ocieplanie struktury domu, a przede wszystkim poddasza, także mogą ze sobą konkurować. Najczęściej porównywane ze sobą są dwa produkty, z których jeden prezentuje tradycyjne podejście do tworzenia izolacji, a drugi nieco nowocześniejsze. Chodzi mi tutaj o wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową. Zaczynając jednak od różnic we właściwościach, należy zwrócić uwagę na ich współczynnik przewodnictwa ciepła. Najlepsza izolacja poddasza pianką otwarto-komórkową pozwala na uzyskanie go w okolicach 0,035-0,040 [W/mK], gdzie wełna pozwala na uzyskanie nieco mniejszego wskaźnika w granicach 0,025-0,039 [W/mK]. Takie jednak właściwości nie do końca są w stanie nam oddać skuteczność danej izolacji jeśli chodzi o rozwiązania praktyczne. Wszystko jest związane z techniką montażu i z dokładnością w jej wykonaniu. Nie można ukryć, że ocieplenie poddasza pianką jest o wiele łatwiejsze z takich względów, że sama się rozrasta po nałożeniu i wnika nawet w najmniejsze szczeliny, zabezpieczając całą strukturę w prosty i szybki sposób. Wełna mineralna jest pod tym względem trudniejsza w odpowiednim izolowaniu ciepła, ponieważ sam proces jej tworzenia może zająć nawet kilkanaście dni. Najbardziej liczy się precyzja u fachowców, którzy nie pozostawią żadnych wolnych luk, które mogłyby wypuszczać ciepłe powietrze z domu. Poddasze są szczególnie pod tym względem narażone na tzw. mostki termiczne, które powodują na wskutek stykania się zimnego i ciepłego powietrza, wychładzanie się pozostawionej wolnej przegrody. Do praktycznych właściwości można także porównać, że izolacja pianką posiada niskie właściwości nasiąkania parą wodną, przez co wilgoć nie jest straszna jej przez długie lata, co w przypadku wełny jest jak najbardziej realnym i częstym zagrożeniem problemów z izolowaniem ciepła. Wydaje się w takim razie, że pianka poliuretanowa jest o wiele lepszym rozwiązaniem, kiedy chodzi o skuteczną izolację poddasza, jednak nie do końca tak jest. Przede wszystkim, ocieplanie pianką jest drogą inwestycją, gdzie w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, jak wełna mineralna, jest to całkiem spora różnica finansowa.

Mimo, że jej montaż wydaje się być prosty, to jednak metoda natryskowa wymaga odpowiedniego sprzętu do jej wykorzystania, gdzie za wszystko odpowiadają przeszkoleni specjaliści.