Izolacja z pianki poliuretanowej

Izolacje z piany poliuretanowej stosowano w budownictwie przemysłowym już w latach siedemdziesiątych, jednak dopiero ostatnie lata przyniosły spadek cen pozwalający na skorzystanie z nich każdemu inwestorowi. Pianka poliuretanowa występuje w dwóch rodzajach: otwartokomórkowym i zamkniętokomórkowym.

To sposób na szybką, szczelną izolację termiczną, a także wygłuszającą. Stosuje się ją głównie na poddaszach, jednak z powodzeniem może zostać wykorzystana także jako materiał izolacyjny dachów, sufitów, ścian, fundamentów i podłóg. Tworzy barierę wodną, chroniącą dom przed przesiąkaniem wilgoci. Jest zdrowa i bezpieczna nawet dla alergików, ponieważ w czasie użytkowania nie wydziela żadnych substancji i zapobiega rozwojowi pleśni.

Piankę poliuretanową nanosi się metodą natryskową. Krótko po nałożeniu pianka znacznie zwiększa swoją objętość, dlatego szczelnie wypełnia szczeliny i zakamarki. Ze względu na to i na brak łączeń pianka eliminuje mostki cieplne, a ze względu na swoje właściwości hydroizolacyjne nie jest wymagane stosowanie folii paroizolacyjnych. Drewniane elementy otoczone pianką są chronione przed korozją. Z biegiem lat pianka nie traci swoich właściwości fizycznych i izolacyjnych, nie obsuwa się i wciąż doskonale przylega do podłoża.