Worki typu Sako można spotkać w biurach, domach, przedszkolach, a nawet w niektórych salach zabaw. Są miękkie, lekkie i wygodne, a do tego dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, co ułatwia ich dopasowanie do konkretnego wnętrza. Żeby jednak móc się długo cieszyć takimi siedziskami to trzeba o nie odpowiednio dbać, by nie doprowadzić do ich przedwczesnego zniszczenia. Jak to zrobić?
Jak pielęgnować worki Sako?
Na pewno ważne jest to, gdzie postawimy nasz worek do siedzenia Sako. Najlepsze do tego będą sypialnie, pokoje dzienne, czy też pomieszczenia do odpoczynku dla pracowników. Nie zaleca się ich ustawiania w kuchni, jak również na balkonach czy tarasach – choć to zależy od pogody i tego jak długo będą tam stały. Dlaczego? Promieniowanie ultrafioletowe zazwyczaj odbarwia tkaniny, w związku z czym jeśli będą one stały np. na balkonie to zamiast ciemnego granatu będziemy mieć worek w kolorze średnio-niebieskim, a zamiast intensywnej czerwieni – ciemny róż. Mogą pojawiać się też punktowe odbarwienia, tam gdzie słońce najczęściej padało na worek. Druga ważna rzecz to wilgotność i woda, jak i styropianowe wypełnienie worka. Nie powinno się go moczyć, bo to może zniszczyć chrupki znajdujące się w środku, a materiał zaś stanie się pofałdowany.
W związku z tym można Sako stawiać na tarasie na czas rodzinnego spotkania czy relaksu z ksiązką, ale po tym należy go schować do środka. Nie zaleca się także uzywania worków w kuchni czy innych miejscach w których się jada, z obawy przed zaplamieniem. Co prawda sztywna tkanina sprawia, że woda tak łatwo nie wsiąknie, a okruszki da się zebrać, jednak problem będzie z tłustymi plamami czy takimi bo rzeczach barwiących np. jagodami i burakami. Pokrowiec nie zawsze jest zdejmowany, a wtedy nie można go wyprać. Warto zatem sprawdzać stan tkaniny i usuwać z niej jak najszybciej wszystkie zanieczyszczenia. W przypadku stosowania worków przez dzieci dobrze jest im powiedzieć by koło nich nie malowały farbkami czy pastelami, tak by nie doprowadziły do trwałego zaplamienia lub odbarwienia Sako.
Jako że worek wykonany jest z tkaniny i styropiany to koniecznie należy trzymać go z dala od źródła ognia np. nie stawiać go przy kominku. Dobrą praktyką będzie też dorzucanie chrupek styropianowych co jakiś czas, kiedy zauważymy, że kształt siedziska się zmienił. Ubijają się one, przez to siedzisko się nieco zapada i może być mniej wygodne, czy gorzej się układać. Takiego typu specjalne wypełnienia można najczęściej osobno dokupić w internetowych sklepach oferujących worki Sako.