kostka brukowa

Jak dbać o wygląd kostki brukowej?

Budowa podjazdu z pewnością nie trwała długo. Już po kilku dniach mogliśmy cieszyć się estetyczną kostką brukową. Jednak oczywistym jest, że intensywna codzienna eksploatacja będzie prowadzić do zabrudzenia podjazdu, który przestanie pełnić przez to funkcję dekoracyjną.

Kostka brukowa dobrze wyglądająca

kostka brukowa A na pewno zależy nam na tym, aby nasze otoczenie wokół domu prezentowało się atrakcyjnie. Warto więc nie spoczywać na laurach po montażu kostki, a dbać o nią i regularnie czyścić. Niektóre zabrudzenia można usunąć bez problemu (dzięki temu, że producent przed sprzedażą kostki poddaje ją fabrycznemu impregnowaniu), z pozbyciem się innych możemy mieć spory problem. Jednak wiedząc, jakich środków użyć, z pewnością uporamy się i z tym zadaniem, a dekoracyjna kostka brukowa w Wołominie odzyska swój dawny atrakcyjny wygląd. Podstawowym sposobem czyszczenia kostki brukowej jest mycie ciśnieniowe. Musimy jednak do tego posiadać myjkę ciśnieniową – silny strumień wody wystarczy, by pozbyć się większości zabrudzeń. Opierać się temu mogą jedynie plamy z oleju lub jakichś innych tłustych substancji, plamy po cemencie czy farbie, jak też mech.

kostka brukowa W takiej sytuacji musimy poradzić sobie inaczej. Plamy oleju są szczególnie niebezpieczne, gdyż szybko wnikają w strukturę kostki, co sprawia, że z czasem ich usunięcie stanie się niemożliwe. Warto więc walczyć z nimi od razu, po ich zauważeniu. Przyda się tutaj ciepła woda z płynem do naczyń. Alternatywą może być posypanie plamy piaskiem. W ten sposób olej, zamiast wchłaniać się w kostkę, zostanie wchłonięty przez piasek. Potem wystarczy użyć wody w celu zmycia piasku. Jeśli chodzi zaś o plamy z cementu, najpierw powinniśmy postarać się je zdrapać, a jeżeli ten zabieg nie przyniesie oczekiwanego wyniku, wówczas czeka nas piaskowanie. Polega to na wypuszczeniu strumienia piasku pod ciśnieniem, który zetrze cement czy też farbę. Takiej metody często używa się na przykład do oczyszczania karoserii pojazdów. Większy problem możemy mieć z mchem. Jeśli nie wykonaliśmy dobrego drenażu podjazdu i potrafi na nim zalegać woda opadowa, wówczas możemy spodziewać się, że w szczelinach pojawi się mech, który prezentuje się nieestetycznie. Czasami nie jest możliwe jego całkowite usunięcie, ponieważ lubi wracać. Z kolei jeśli zobaczymy białe wykwity na kostce, możemy być pewni, że nic nie zrobimy, a one znikną samoistnie – są to bowiem związki wapnia z cementu.

Z czasem zostaną wypłukane przez deszcz, mogą być też rozjaśnione przez słońce. Warto dbać o atrakcyjny wygląd kostki brukowej, gdyż dzięki temu nasz podjazd będzie prezentował się estetycznie.