drzwi w pokoju

Jak dobrać drzwi do stylu pokoju?

Zabierając się za aranżację pokoju większość skupia się na meblach, dekoracjach, czy ścianach, a zapomina przy tym o wyglądzie drzwi. W końcu nie do końca przynależą one do pomieszczenia – zwykle oddzielają je od korytarza, są czymś pośrednim. Jednak źle dobrane skrzydła drzwiowe mogą zniweczyć cały zamysł aranżacyjny i sprawić, że przebywanie w pomieszczeniu wcale nie będzie przyjemne.

Jak sprawić, by drzwi były dobrze dobrane?

pokojowe drzwiCzy warto kupować modne drzwi wewnętrzne drewniane w Katowicach, czy lepiej postawić na ponadczasowe wzory? Przede wszystkim warto się zastanowić czy drzwi mają być pełne (zabudowane), czy z przeszkleniami. Te drugie mogą być małe i duże, w formie jednej tafli lub kilku mniejszych, także ze szprosami. Wykorzystuje się tu szkło przeźroczyste, szronione (matowe), jak i kolorowe witrażowe. To ostatnie często było wykorzystywane jako dekoracyjny element drzwi wejściowych, dziś rzadko się go stosuje. Jednak będzie idealne jeśli w domu mamy kreatywną pracownię – wielobarwny witraż z motywem roślinnym lub innym na pewno przyciągnie wzrok, a do tego będzie idealnie komponował się z każdym artystycznym wnętrzem. Szkło szronione poleca się do łazienki – wtedy widać kiedy światło w niej się pali, a jednocześnie nie widać kto znajduje się w środku, co gwarantuje pełną prywatność.

drzwi w pokojuPrzeszklenia przeźroczyste, jak również ze szkła delikatnie barwionego pasują do pokoju dziecka. Z jednej strony delikatna kolorowa ozdoba spodoba się maluchowi, a z drugiej rodzic będzie mógł obserwować dziecko bez wchodzenia do jego pokoju – to ważne ze względów bezpieczeństwa. Druga rzecz to kolor i żłobienia drzwi. Do wnętrz skandynawskich poleca się te sosnowe, czyli delikatnie biał0-kremowe. Mogą mieć delikatne tłoczenie dookoła ramy, ale powinno być ono proste. Z kolei do wnętrz kolonialnych, czy góralskich lepsze będą drzwi z drewna o średnim odcieniu np. dębu z licznymi żłobiemiani dekoracyjnymi. Ciemne drewno typu heban zalecane jest jako element kontrastujący w pomieszczeniach nowoczesnych, jak również w wybranych wnętrzach loftowych.

Przy wyborze drzwi warto też określić sposób ich otwierania i montażu. Zamiast klasycznych drzwi skrzydłowych otwieranych na zewnątrz lub do środka można pokusić się o drzwi przesuwne na metalowej ramie. Mogą być one zarówno drewniane jak i szklane. To propozycjach do małych wnętrz, szczególnie tych loftowych, rustykalnych, czy shabby chic. Jak więc zostało to powiedziane wybór drzwi jest niezwykle ważny nie tylko dla komfortu, ale też dla estetyki.