drabina remont

Jak osuszyć dom krok po kroku?

Przyjmuje się, że ściana jest sucha, jeżeli poziom wilgoci nie przekracza 3 procent. Czterokrotnie wyższe wskazanie podczas pomiaru to znak, że ściana jest morka i wymaga natychmiastowego osuszenia. W przeciwnym razie struktura ściany może ulec poważnej degradacji. Zalanie domu może mieć różne przyczyny – awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej, powódź lub źle wykonana hydroizolacja fundamentów.

Jak postępować po zalaniu domu?

łazienka, płytki, remontDom po zalaniu trzeba osuszyć od razu, gdy tylko będzie to możliwe. Szybka reakcja może uchronić właściciela domu przed kompleksowym remontem. Podczas osuszania domu należy zadbać o to, żeby usunąć wilgoć z elementów konstrukcyjnych, powietrza oraz ze strefy izolacji. Ściany podciągają wodę z gruntu w sposób kapilarny. Do osuszania ścian można wykorzystać płyty grzewcze, wentylatory lub grzejniki. Zależnie od warunków pogodowych można próbować suszyć ściany metodą naturalną, otwierając szeroko drzwi i okna na cały dzień. Przy wysokich temperaturach i niskiej wilgotności na zewnątrz metoda ta może okazać się niezwykle skuteczna. W pozostałych przypadkach ściany należy osuszać metodą mechaniczną. Przeważnie trwa to przynajmniej 7 dni. Po poważnej powodzi osuszanie ścian może zająć nawet kilka tygodni. Proces można przyspieszyć, osuszając nie tylko ściany, ale też powietrze.

drabina remontSzybkie osuszanie domów w Radomiu można przeprowadzić, wypożyczając odpowiedni sprzęt. Osuszanie powietrza najlepiej przeprowadza się z wykorzystaniem urządzeń adsorpcyjnych. Wykazują one wysoką skuteczność i nie wymagają wymuszania cyrkulacji powietrza. Tego typu urządzenia sprawdzają się dobrze w miejscach, w których wentylacja nie jest zbyt skuteczna, na przykład w piwnicach. Suche i ciepłe powietrze jest w stanie przyjąć znaczną ilość wilgoci z elementów konstrukcyjnych budynku. Najtrudniejszą kwestią jest osuszenie strefy izolacji, jeśli ta została zalana. Dzieje się tak szczególnie podczas awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych. Wymaga to stworzenia odpowiednich warunków, a niekiedy także ingerencji w konstrukcję podłogi. Po skutecznym osuszeniu domu wilgotność ścian nie powinna przekraczać 3 procent.

Wilgoć prowadzi do powstawania grzybów i pleśni, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Pod wpływem wilgoci tynk kruszeje, a materiały budowlane tracą swoją wytrzymałość. Budynki, które uległy zalaniu, mogą wymagać kompleksowego remontu. Nawet niewielkie plamy wilgoci na ścianach są sygnałem, że trzeba podjąć odpowiednie działania. Osuszenie domu po rozległym zalaniu może zająć znacznie więcej czasu w sezonie zimowym.