Dzisiaj praca na roli nie jest już taka trudna jak jeszcze sto lat temu. Większość pracy fizycznej wykonują maszyny. Współczesny rolnik zamiast tężyzny fizycznej powinien posiadać wiedzę z zakresu mechaniki, elektryki, a nawet elektroniki. Coraz bardziej zaawansowane ciągniki i wyspecjalizowany sprzęt wymagają też trudniejszych napraw. Stare modele ciągników można było bez problemu serwisować we własnym zakresie, ale z nowoczesnymi pojazdami awarie oznaczają konieczność wezwania serwisantów.
Zachowanie sprzętu rolniczego w dobrym stanie to podstawa!
Sprzęt rolniczy można serwisować w autoryzowanych serwisach lub lokalnych warsztatach. Wielu fachowców spoza autoryzowanych serwisów dysponuje wysokiej jakości sprzętem i aktualną wiedzą, oferując dodatkowo niższe ceny za swoje usługi. Naprawy i przeglądy w autoryzowanych serwisach są gwarancją, że usługi są wykonane prawidłowo. W serwisie nie tylko usuwa się usterki, ale też wykonuje przeglądy i przeprowadza obsługę pojazdów. Wiele prostych czynności, takich jak wymiana filtrów lub oleju, nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Sprawdzenie stanu technicznego układu hydraulicznego lub skomplikowanego osprzętu jest zadaniem znacznie bardziej skomplikowanym. Z bardziej wymagającymi usterkami lepiej udać się do autoryzowanego serwisu, chociaż cena naprawy będzie wyższa.
Lokalny sprawdzony serwis maszyn rolniczych powinien zatrudniać wykfalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin. Na wyposażeniu dobrego warsztatu powinny znaleźć się podnośniki, suwnice i narzędzia diagnostyczne. Niektóre serwisy specjalizują się w bardzo wąskiej grupie urządzeń, na przykład pompach hydraulicznych lub silnikach. W serwisie można nie tylko usunąć usterkę, ale też wziąć udział w szkoleniu z obsługi sprzętu rolniczego. Podczas badania kontrolnego w serwisie sprawdza się stan ogumienia i szczelność przewodów we wszystkich układach. Maszyny rolnicze pracują pod większym obciążeniem iw trudniejszych warunkach niż większość pojazdów, dlatego ich serwis powinien być częstszy. W trakcie badania kontrolnego można ustalić przyczyny niepokojących objawów. Zawsze warto usuwać usterki sprzętu rolniczego, nawet jeśli jeszcze nie uniemożliwiają one pracy.
Pracownicy serwisu mogą wystawić zaświadczenie o sprawności sprzętu i przeprowadzeniu prac serwisowych. W niektórych przypadkach jest to niezbędne, jeśli maszyna objęta jest przedłużoną gwarancją. Warto sprawdzić, czy w danym serwisie pracują osoby, które są wyspecjalizowane w sprzęcie od danego producenta. Zaawansowany sprzęt diagnostyczny pozwala wykryć szereg usterek, jeszcze zanim dadzą o sobie znać.