rola

Jak skutecznie serwisować maszyny rolnicze?

Dzisiaj praca na roli nie jest już taka trudna jak jeszcze sto lat temu. Większość pracy fizycznej wykonują maszyny. Współczesny rolnik zamiast tężyzny fizycznej powinien posiadać wiedzę z zakresu mechaniki, elektryki, a nawet elektroniki. Coraz bardziej zaawansowane ciągniki i wyspecjalizowany sprzęt wymagają też trudniejszych napraw. Stare modele ciągników można było bez problemu serwisować we własnym zakresie, ale z nowoczesnymi pojazdami awarie oznaczają konieczność wezwania serwisantów.

Zachowanie sprzętu rolniczego w dobrym stanie to podstawa!

mechanikSprzęt rolniczy można serwisować w autoryzowanych serwisach lub lokalnych warsztatach. Wielu fachowców spoza autoryzowanych serwisów dysponuje wysokiej jakości sprzętem i aktualną wiedzą, oferując dodatkowo niższe ceny za swoje usługi. Naprawy i przeglądy w autoryzowanych serwisach są gwarancją, że usługi są wykonane prawidłowo. W serwisie nie tylko usuwa się usterki, ale też wykonuje przeglądy i przeprowadza obsługę pojazdów. Wiele prostych czynności, takich jak wymiana filtrów lub oleju, nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Sprawdzenie stanu technicznego układu hydraulicznego lub skomplikowanego osprzętu jest zadaniem znacznie bardziej skomplikowanym. Z bardziej wymagającymi usterkami lepiej udać się do autoryzowanego serwisu, chociaż cena naprawy będzie wyższa.

rolaLokalny sprawdzony serwis maszyn rolniczych powinien zatrudniać wykfalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin. Na wyposażeniu dobrego warsztatu powinny znaleźć się podnośniki, suwnice i narzędzia diagnostyczne. Niektóre serwisy specjalizują się w bardzo wąskiej grupie urządzeń, na przykład pompach hydraulicznych lub silnikach. W serwisie można nie tylko usunąć usterkę, ale też wziąć udział w szkoleniu z obsługi sprzętu rolniczego. Podczas badania kontrolnego w serwisie sprawdza się stan ogumienia i szczelność przewodów we wszystkich układach. Maszyny rolnicze pracują pod większym obciążeniem iw trudniejszych warunkach niż większość pojazdów, dlatego ich serwis powinien być częstszy. W trakcie badania kontrolnego można ustalić przyczyny niepokojących objawów. Zawsze warto usuwać usterki sprzętu rolniczego, nawet jeśli jeszcze nie uniemożliwiają one pracy.

Pracownicy serwisu mogą wystawić zaświadczenie o sprawności sprzętu i przeprowadzeniu prac serwisowych. W niektórych przypadkach jest to niezbędne, jeśli maszyna objęta jest przedłużoną gwarancją. Warto sprawdzić, czy w danym serwisie pracują osoby, które są wyspecjalizowane w sprzęcie od danego producenta. Zaawansowany sprzęt diagnostyczny pozwala wykryć szereg usterek, jeszcze zanim dadzą o sobie znać.