Montaż wkładu kominowego to finalny etap tworzenia instalacji służącej do odprowadzania spalin. Taka instalacja jest niezbędna w budynkach ogrzewanych przy pomocy kotłów na paliwo stałe lub ciekłe. Wybór odpowiedniego wkładu i jego prawidłowy montaż to gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w starym kominie zamontować nowy wkład i tym samym dopasować do go nowego rodzaju kotła grzewczego. Jest to wymagane szczególnie wtedy, gdy zmienia się rodzaj paliwa z węgla na gaz.
Wkłady kominowe – wybór i montaż dla efektywnego ogrzewania
W zewnętrznej warstwie komina, która zwykle jest murowana, umieszcza się specjalne wkłady. Wykonuje się je z ceramiki lub stali, zależnie od wymagań technicznych. Od gatunku i rodzaju stali zależy, jaka będzie odporność wkładu na działanie wysokiej temperatury oraz skondensowanego kwasu. Wkłady mogą być jedno- lub dwuścienne. Wokół ścian wewnętrznych znajduje się warstwa izolacyjna. W domach, w których znajdują się stare kominy, można w nich umieścić nowe wkłady pod warunkiem, że są one dopasowane pod względem rozmiaru. Wkłady mogą mieć charakter elastyczny, wówczas łatwiej je dopasować do konstrukcji komina. Sztywne rury ze stali ciężko dopasować do krzywizn starych kominów.
Alternatywą dla wkładów ze stali są rury ceramiczne. Obecnie wkłady kominowe z Bielska można zamówić do dowolnego miejsca w kraju. Wkłady ceramiczne charakteryzują się małą pojemnością cieplną i niewielkim rozmiarem. Ich montaż jest prosty, a transport mniej wymagający. Montując instalację odprowadzającą spaliny z pieca na paliwo stałe, takie jak ekogroszek, należy zastosować wkład kominowy ze stali żaroodpornej. W przypadku kotłów olejowych i gazowych powinna być to stal kwasoodporna, co wynika z kondensacji kwasu w przewodzie kominowym. Wkład kominowy może być okrągły lub owalny. Montaż wkładu kominowego zaczyna się od docięcia stalowych rur i dokładnej obróbki. Dopiero takie działanie zapewni idealne dopasowanie rur do zewnętrznej zabudowy. Wkład nie może być sztywno związany z kanałem.
W kominie o przekroju prostokątnym można zamontować wkład owalny. Szerokość wkładu powinna być dobrana odpowiednio do rodzaju i mocy pieca. Istotne jest to, żeby wkład pozwalał na utrzymanie odpowiedniego ciągu. Szczególnie dotyczy to pieców węglowych, w których podtrzymanie ognia jest trudniejsze. W trakcie eksploatacji należy dbać o czystość przewodu kominowego. Uprawniony kominiarz może usunąć sadzę przy pomocy drzwiczek rewizyjnych, a w przypadku starszych kominów także z poziomu dachu.