Nasze domy chociaż odpowiednio izolowane od wilgoci i dokładnie wentylowane posiadają pomieszczenia, w których mimo to zawsze występuje podwyższony stopień wilgotności powietrza. Mowa jest tutaj o łazience oraz kuchni. Wentylacja tych pomieszczeń najczęściej nie jest wystarczająca pomimo wszelkich starań.
Izolacja przeciwwilgociowa – sposób na zawilgocone ściany
Wilgoć nieodprowadzona z danego obiektu wsiąka w ściany, czego skutkiem jest powstawanie pleśni, rozwój grzybów, a także pojawienie się na ścianach widocznych zacieków. Poprzez nasiąkanie ścian wilgocią glazura na niej położona może zacząć odchodzić lub pękać, podobnie dzieje się z tapetą lub warstwami farby. Pojawiają się na nich bąble oraz pęknięcia. Jednak można uniknąć w dużej mierze takich zniszczeń poprzez zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej. Codzienne czynności wykonywane przez domowników, jakimi są kąpiele oraz gotowanie posiłków mają negatywny wpływ na stan pomieszczeń oraz wpływają na zawilgocenie ścian. Efektywna izolacja przeciwwilgociowa powinna być położona podczas budowy budynku, jeżeli jednak nie została ona wykonana na tym etapie warto o niej pamiętać podczas remontu lub ocieplaniu budynku.
W stworzeniu efektywnej izolacji pomogą nam dane produkty, jaki mogą być grunt głębokopenetrujący oraz płynna folia. Takie uszczelnienie ścian jest inwestycją na długie lata. Produkty do hydroizolacji budynków służą do odpowiedniego zabezpieczenia ścian przed wilgocią, nasiąkaniem oraz podciąganiem wody z fundamentów. Izolację wewnętrzną wykonać powinno się przed położeniem płytek w newralgicznych pomieszczeniach, jakimi są wcześniej wspomniane łazienka oraz kuchnia, a także pralnia. Podczas kładzenia płytek powinno pamiętać się o dokładnym zabezpieczeniu szczelin pomiędzy nimi oraz o ich narożnikach. Przyklejenie taśm uszczelniających w narożnikach oraz na krawędziach zapobiegnie rozwijaniu się wilgoci, następnie po takim zabiegu wykonujemy uszczelnienie podłoża wcześniejszymi produktami, gruntem i płynną folią. Brak izolacji przeciwwilgociowej skutkuje powstawaniem grzybów oraz pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia, w szczególności dla alergików i dzieci. Zaizolować powinno się również sanitariaty.
Odpowiednia izolacja kabiny prysznicowej czy umywalki również zapobiega powstawaniu wilgoci. Hydroizolacja jest istotna we wszelkich budynkach, zarówno tych nowych, jak także w kamienicach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu. Jej zadaniem oprócz izolacji wilgoci od ścian jest również ochrona pomieszczeń położonych na niższych kondygnacjach, w blikach przed zalaniem. Hydroizolacja zapobiegnie wsiąkaniu wody z zalania w mury oraz ściany.