sadzonki porzeczki

Jak zadbać o sadzonkę czarnej porzeczki?

Jednym z owoców, które rosną w Polsce jest porzeczka – występuje ona w odmianie białej, czerwonej i czarnej. Krzaczek porzeczki osiąga wysokość od 50 do 70 centymetrów. Osoby, które zainteresowane są samodzielną uprawą, powinny zacząć od zakupu sadzonki. Z porzeczki można zrobić soki, przetwory lub nalewki.

Doskonale nadaje się do galaretek, ciast i kompotów

sadzonki porzeczki czarnejNajpowszechniejszą odmianą uprawianą w Polsce jest porzeczka czarna. Uprawa porzeczki nie jest skomplikowana, nie wymaga też stosowania dodatkowych oprysków. Czarne porzeczki są cennym źródłem witaminy C – zawierają jej nawet do 8 razy więcej niż cytryny. Zawarty w owocach czarnej porzeczki antocyjan jest przydatnym dla zdrowia antyoksydantem. Krzak porzeczki najlepiej sadzić w miejscu ciepłym i dobrze nasłonecznionym. Osłona przed wiatrem dodatkowo poprawi jakość uprawy. Odpowiednie warunki glebowe i pogodowe pozytywnie wpływają na smak zebranych później owoców. W celu wzbogacenia stanowiska składnikami mineralnymi można wykorzystać kompost. Owoce porzeczki czarnej są duże i soczyste. Dojrzewają w lipcu. Są źródłem witamin A, B1, B2 i PP. Zawierają też składniki mineralne.

sadzonki porzeczkiWymagania glebowe sadzonki czarnej porzeczki nie są duże, ale zalecane jest sadzenie w glebie gliniastej i piaszczysto-gliniastej. Odpowiednio przygotowane sadzonki porzeczki czarnej są mrozoodporne i można je wykorzystać w każdym regionie Polski. Krzewy należy zasadzić w odstępie 1,5-2 metrów od siebie. Sadzonkę należy przyciąć po osadzeniu w gruncie – pozwoli to na swobodny wzrost rośliny. W sezonie, w którym sadzonka zostanie zasadzona i przycięta, może puścić nawet do 9 młodych pędów. Podczas uprawy należy dbać, żeby w kolejnych latach pędy nie rozwinęły się nadmiernie – zbyt duża liczba gałęzi utrudni dostęp do światła, co wpłynie niekorzystnie na owoce. Pędy jedno- i dwuletnie owocują najsilniej. Te gałązki, które krzyżują się lub pokładają zimą, należy usunąć jako pierwsze. Po pięciu latach wskazane jest usunięcie wszystkich starych pędów. Podczas sadzenia czarnej porzeczki należy zacząć od wykopania w ziemi dołka. Powinien on być większy od korzeniu rośliny.

Do przygotowanego dołka należy wlać około 10 litrów wody, a następnie włożyć roślinę i zasypać korzenie ziemią. Ziemia wokół pnia krzaczka powinna być delikatnie ubita. Istotne jest, żeby roślina znalazła się na środku wykopanego dołka – wpływa to na sposób rozwoju korzeni. Młode krzaczki nie powinny być nawożone od razu po posadzeniu. Podczas obfitych opadów nie należy dodatkowo podlewać rośliny.