drewno do budowy sauny

Jakie drewno wybrać do budowy sauny?

Korzystanie z sauny będzie odpowiednio wygodne oraz bezpieczne jedynie w tej sytuacji, jeśli zostanie ona stworzona z tych najlepszych jakości materiałów. W szczególności istotne okazuje się, aby wykorzystywać do jej budowy wysokiej jakości drewno. W zależności od elementu konstrukcyjnego sauny należy do tego wykorzystać zupełnie innej jakości drewno.

Specjalne drewno do budowy sauny

budowa saunyWarto bowiem, pamiętać o bardzo specyficznych warunkach, które w saunie panują, związanych z bardzo wysoką temperaturą oraz podwyższoną wilgotnością powietrza. Z tego też względu, specjalne drewno na saunę powinno być w stanie znosić te bardzo specyficzne warunki otoczenia. Oprócz zwiększonej odporności danego gatunku drewna bardzo ważne jest również, by wykorzystywać te, które wykazują bardzo małą gęstość. Jest to bardzo istotne, gdyż tylko w takim wypadku drzewo nie będzie się zbytnio nagrzewać, co w przypadku wykorzystania takiego drewna do budowy tych elementów, z którymi skóra ma styczność, jest bardzo ważne. Wykorzystywane do budowy sauny gatunki drewna oprócz tego powinny się wyróżniać bardzo wysoką absorpcją wilgoci, powinny również posiadać bardzo dobre właściwości izolacyjne. Niedziela istotna jest również jakość, z jaką podchodzi się do obrabiania danego drewna.

drewno do budowy saunyDrewno, wykorzystywane najciężej do budowy sauny to deski w formie struganej, wyróżniające się bardzo dużą gładkością, nie powinny one wymagać również dodatkowych prac obróbczych w formie szlifowania, czy też wygładzania. Jeżeli chodzi o gatunki drzew, wykorzystywanych do pozyskiwania drewna do budowy sauny, to zazwyczaj ściany budowane są z wykorzystaniem drewna pochodzącego z drzew iglastych. Wykorzystywane gatunki to najczęściej świerk skandynawski, oraz cedr kanadyjski. Można w tym celu wykorzystywać również sosnę bezsęczną, ewentualnie modrzew czy też jodłę kanadyjską. Jeżeli chodzi o drewno wykorzystywane do stworzenia elementów wyposażenia sauny, w postaci siedziska, czy też zagłówków, to w tym celu wykorzystywane jest drewno drzew iglastych, szczególnie takich jak na przykład samba egzotyczna, czy też osika. Są to te gatunki drewna, które niemal wcale się nie nagrzewają, dzięki czemu ich użytkowanie jest w stu procentach bezpieczne.

W obecnym czasie z bardzo dużą uwagą podchodzi się do budowy sauny, co obecnie realizowane jest z użyciem wielu różnego rodzaju gatunków drewna. Ważne jest, aby z uwagą podchodzić w szczególności do wyboru tego drewna, które ma zostać użyte do stworzenia tych elementów, które będą miały stałą styczność ze skórą. Drewno powinno się cechować niską gęstością, co sprawi, że nie będzie się nagrzewać.