instalacje odgromowe

Kiedy montuje się instalacje odgromowe?

Wiele osób boi się burzy. Błyskające pioruny i głośne grzmoty przerażają nie tylko dzieci i zwierzęta, ale również dorosłych. Burze zwykle nadchodzą gwałtownie i równie gwałtownie przenoszą się dalej. Wiążą się one z silnymi opadami deszczu, mocnym wiatrem, a nawet z powstawaniem trąb powietrznych.

Zabezpieczające instalacje odgromowe

 instalacje odgromoweJednak najgroźniejsze wydają się pioruny. Ogromne wyładowania elektryczne wyglądają spektakularnie, ale są wyjątkowo groźne. Jeśli uderzą w budynek to mogą doprowadzić do pęknięcia cegieł, czy zrobią dziurę w dachu. Jeśli trafią na słup wysokiego napięcia to w całej instalacji natychmiast pojawi się silne zwarcie. Kable mogą się wręcz zapalić i doprowadzić do ogromnego, trudnego do ugaszenia pożaru. Wiadomo, że nie można uchronić każdego drzewa przed uderzeniem pioruna, jednak można chronić swój dom, czy firmę. Potrzebne są tu jedynie trwałe instalacje odgromowe w Krakowie. Prawo polskie budowlane przewiduje, że taką instalację obowiązkowo muszą mieć budynki, których wysokość przekracza piętnaście metrów (są to głównie bloki i wieżowce), mają powierzchnię powyżej pięciuset metrów kwadratowych (tu zwykle chodzi o fabryki i magazyny). Chronione muszą być budynki użyteczności publicznej, czyli szkoły, urzędu, czy ratusze, jak również budynki wykonane z materiałów, które mogą łatwo ulec spaleniu np. te wykonane z drewna. Jednak to nie znaczy, że właściciel małego domku nie może zadbać o swoje bezpieczeństwo.

 instalacje odgromoweSą obszary w których burze występują wyjątkowo często. Także budynki na wzniesieniach są bardziej narażone na uderzenie pioruna. Wtedy również warto pomyśleć, czy montaż instalacji odgromowej nie będzie dobrym pomysłem. Taka instalacja nie jest kosztowna, wykonuje się ją bardzo szybko. Na dachu lub kominie montuje się zwód, czyli zwykle wysoki, metalowy drut, który przejmie uderzenie pioruna na siebie. Potem wyładowanie elektryczne przejdzie przewodami w dół do uziemienia, znajdującego się w ziemi. W ten sposób piorun zostanie niejako dezaktywowany, a budynek będzie bezpieczny. Dobrze zamontowany piorunochron nie tylko nie zepsuje się od uderzenia pioruna, ale na elewacji budynku będzie prawie niewidoczny. Bez dwóch zdań warto jest każdy dom czy biurowiec chronić przed niszczycielskim działaniem burzy i wyładowań atmosferycznych.

Instalacja odgromowa skutecznie chroni przed pożarami, czy pęknięciami budynku spowodowanymi uderzeniami piorunów. Nawet jeśli jej montaż nie jest wymagany przez prawo polskie to każdy powinien sam przemyśleć, czy bezpieczeństwo nie jest dla niego najważniejsze.

Źródło danych: http://zanel.net.pl