mata do hydroizolacji

Kilka słów o matach do hydroizolacji

W łazience i kuchni nie da się uniknąć wysokiej wilgotności powietrza, można jedynie zapobiegać jej skutkom. Stosuje się dobre systemy wentylacyjne, wiatraczki, okapy. Ważne jest także to, by używać odpowiednich materiałów wykończeniowych. Drewno się zdecydowanie nie nada, tapeta to też słaby pomysł.

Mata do łazienki i kuchni

mata do hydroizolacjiZdecydowanie najwięcej osób wybiera niedrogie i dobre kafle ceramiczne, zabezpieczone fugami. Jednak warto się zastanowić nad tym, co znajduje się pod kaflami. Tu przyda się specjalna mata do hydroizolacji. Kładzie się ją między podłożem, a płytkami, zarówno ceramicznymi, jak i kamiennymi. Co daje taka mata? Przede wszystkim zabezpiecza ściany wykonane z materiały wrażliwego na działanie wilgoci. Może to być tynk jastrychowy, czy gipsowy, a także materiały drewnochodne. Jeśli by zawilgotniały to wdałaby się pleśń, grzyby. Płytki mogłyby odpadać od podłoża, rozwijałyby się chorobotwórcze bakterie. Całość nadawałaby się do gruntownego remontu. Lepiej jest od razu pomyśleć o tym by zamontować matę hydroizolacyjną. To cienka niebieska mata wykonana z tworzywa sztucznego, zwykle polietylenu. Ma dobrą przyczepność do podłoża z dwóch stron. Nie rozciąga się i ma właściwości przeciwspękaniowe. Jest lekka, cienka i nie kosztuje wiele. Zwykle matę można kupować w rolkach lub taśmach.

mata do hydroizolacjiW rolce mata jest szeroka, sprawdza się do wykończenia całych ścian. Z kolei taśma sprawdza się w wąskich przesmykach, kiedy trzeba wykonać izolację wokół umywalki, czy we wnękach ściennych. W dobrych sklepach można też kupić narożniki wewnętrzne i zewnętrzne, co niesamowicie usprawnia prace. Nie trzeba docinać maty na obrzeżach, ani martwić się, czy na łączeniu nie będzie się gromadzić wilgoć. Gotowy narożnik można od razu układać pod kafelkami. Dobrze jest wiedzieć, że maty tego typu nie są odporne na działanie promieni słonecznych. Jeśli zatem stosuje się je w mocno nasłonecznionej łazience to warto jest poczekać na bardziej pochmurną pogodę na zewnątrz albo liczyć się z tym, że zaraz po nałożeniu maty trzeba ją obłożyć kafelkami, by nie doszło do uszkodzenia. Maty nie można też nakładać kiedy temperatura jest poniżej zera. Wtedy mogłaby się ona nieco usztywnić, przez co straciłaby swoją miękkość i elastyczność.

Warto zaznaczyć, że w sklepach z matami można dostać też specjalne kleje do mat, które gwarantują idealną przyczepność. Często pochodzą one nawet od tych samych producentów. Wtedy ma się gwarancję, że hydroizolacja w łazience czy kuchni zostanie wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną.

Sprawdź też https://targa.com.pl