Kolumny rektyfikacyjne – rodzaje i sposób działania

Dany artykuł zostanie poświęcony kolumnom rektyfikacyjnym, jak i innych urządzeniom, które wykorzystuje się w przemyśle. Kolumny rektyfikacyjne to najczęściej sprzęt laboratoryjny, jednak większość osób zna bardziej te urządzenia z zastosowania i wykorzystywania w rafineriach ropy naftowej.

Typy kolumn rektyfikacyjnych

kolumny rektyfikacyjneBudowa kolumny rektyfikacyjnej przypomina pionową rurę, czasem walca. W tych urządzeniach zachodzi proces, który nazywa się rektyfikacją, czyli inaczej jest to proces kaskadowy, który zachodzi na wielu poziomach. Zasada działania kolumny rektyfikacyjnej dla niektórych wydaje się skomplikowana. Na dole urządzenia znajduje się kocioł lub kolba w której znajduje się rektyfikowana ciecz. Na górze kolumny znajduje się deflegmator lub głowica. Zadaniem tych urządzeń zawracanie cieczy, która się skrapla z powrotem do kolumny rektyfikacyjnej. Częściowo również skraplania ciecz jest kierowana do elementu, który nazywa się odbieralnik. Efektywność kolumny podaje się w specjalnych jednostkach nazywanych półkami teoretycznymi. Solidne kolumny rektyfikacyjne można podzielić na półkowe, z wypełnieniem czy typu Vigreux. Kolumny półkowe najczęściej stosuje się na skalę przemysłową. W przypadku tych urządzeń montuje się rożne ilości półek, zależnie od wielkości procesu, jaki ma zachodzić w danym zakładzie. Kolumny z wypełnieniem, jak sama nazwa wskazuje posiadają wypełnienie, które ma za zadanie zmniejszać opory przepływu.

kolumna rektyfikacyjnaNatomiast kolumny typu Vigreux posiadają ściany, które są skierowane do środka urządzenia. Poza tym kolumny rektyfikacyjne można podzielić na kolumny adiabatyczne, grzane oraz chłodnicze.We wstępie wspomniano również, że w danym artykule zostanie wspominane o innych urządzeniach i maszynach stosowanych w przemyślę. Pierwszą z nich są mieszalniki przemysłowe, które wykorzystuje się w przemysłach, zaczynając od spożywczych, a kończąc na chemicznych czy budowlanych. Innym rodzajem urządzenia o jakim warto wspomnieć są przemysłowe wymienniki ciepła, które pozwalają na zaoszczędzaniu na ogrzewaniu w hali, a do tego dzięki nim wentylacja działa sprawnie. Takie przemysłowe wymienniki ciepła działają podobnie jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją w domu. W wielu takich fabrykach często wykonuje się spawanie.

Zależnie od rodzaju metalu potrzebne są różne maszyny. Przykładowo spawanie tytanu wykonuje się w specjalnych komorach. Wiadomo, że w przemyśle korzysta się z różnych innych urządzeń oraz maszyn o których można by było pisać praktycznie w nieskończoność. Jednak dany artykuł miał na celu skupienie się na kolumnach rektyfikacyjnych.