Większość procesów budowlanych można podzielić na trzy podstawowe etapy realizacji inwestycji: projektowanie, produkcja elementów oraz budowa. Taki tok działania z pewnością można uwzględnić, decydując się na wykonanie profesjonalnej hali o budowie modułowej. Obiekty tego typu znajdują bardzo wiele zastosowań, ponieważ tego typu konstrukcje wznosi się o wiele szybciej niż standardowe budynku kubaturowe.
Dobrze wykonane hale namiotowe
Ze względu na bardzo cienkie przegrody zewnętrzne w ich wnętrzu nie montuje się ogrzewania, dlatego ich wykorzystanie jest w pewien sposób ograniczone. Ograniczone wcale nie oznacza, że niewielkie – hala namiotowa jest często wykorzystana jako magazyn, ujeżdżalnia koni lub pawilon handlowy. Jej konstrukcja w praktyce niewiele różni się od standardowych hal, jednak dzięki zamianie płyt warstwowych na blachę trapezową oraz grubą plandekę przekroje elementów mogą być znacznie mniejsze. Dokładny przekrój prętów oraz konstrukcje kratownic lub belek dachowych ustala się na podstawie skomplikowanych obliczeń inżynierskich. Ciężar własny konstrukcji jest niewielki, dlatego bardzo istotną rolę w analizie wszystkich stanów granicznych pełni wiatr oraz śnieg. Jeżeli producenci hal namiotowych odpowiednio wykonają wszystkie obliczenia i adekwatnie do nich zaprojektują wszystkie połączenia śrubowe, spawane oraz stężenia, budynek będzie bezpieczny.
Istotne jest także przewidywane obciążenia śniegiem, które zależne są od strefy klimatycznej – od ilości przewidywanych opadów oraz kąta nachylenia połaci dachowej zależny jest rozstaw wiązarów oraz rodzaj materiału zastosowanego na dach. Jako że większość przedsiębiorstw oferuje wykonanie hal namiotowych kompleksowo, po akceptacji projektu przez inwestora, dokumentacja trafia do technologów. Ich zadaniem jest odpowiednie rozrysowanie detali, zamówienie materiału oraz nadzorowanie procesu produkcji wszystkich elementów. Zwykle opuszczają gotowe elementy nośne, które następnie łączone są ze sobą na placu budowy. Takie podejście do tematu sprawia, że montaż przebiega bardzo sprawnie. W zależności od wielkości hali oraz wielkości działki, na której jest ona wznoszona, elementy muszą być dostarczane w odpowiedniej kolejności.
Jeśli warunki nie pozwalają na magazynowanie słupów lub kratownic na budowie, montaż powinien pokrywać się z dostawami – element jest zdejmowany z samochodu dostawczego i od razu wmontowany w konstrukcję. Ten sposób wymaga jednak odpowiedniego zaplanowania pracy oraz skoordynowania działań fabryki i placu budowy.