Jeżeli planujemy mieć w domu ogrzewanie na kocioł, wówczas musimy prawidłowo zamontować szczelny system kominowy. Składa się on z kilkunastu elementów i wszystkie są równie ważne. Od podstaw, konieczna jest płyta pod obmurówkę – producenci proponują jej dwie wersje.
Rady do montażu systemów kominowych
Wybór właściwej zależy od tego, czy będziemy prowadzić też dodatkową instalację wentylacyjną. Kolejny element stanowi czapa kominkowa – tutaj również jej dobór zależy od tego samego. W konstrukcji nie może zabraknąć drzwi rewizji komina, pierścienia szalunkowego, płyty czołowej, a także kratki przewietrzającej. Ważna jest również osłona zakończenia komina. Jeśli chodzi o rury szamotowe, możemy wybrać rurę prostą, taką, która posiada otwór rewizyjny lub taką z podłączeniem pieca. Do izolacji używa się wełny mineralnej oraz kitu uszczelniającego. Wszystkie te elementy należy obudować za pomocą pustaków kominowych. Taki system jest całkowicie szczelny i doskonale spełnia swoją rolę przez wiele lat eksploatacji. Systemy kominowe powinny być instalowane przez profesjonalistów, ponieważ przy montażu nie wolno popełnić żadnego błędu. Błąd mógłby doprowadzić do nieszczelności, zaś dym, który by się wtedy wydobywał, jest niebezpieczny dla zdrowia. Ponadto problemy z systemem kominowym mogą nawet doprowadzić do pożaru. Dlatego zanim rozpoczniemy montaż, warto zapoznać się ze wskazówkami producentów.
Przede wszystkim należy dokładnie ustalić, jaka powinna być wysokość przyłączenia między rurą spalinową kotła a rurą podłączeniową. W dodatku jeżeli posiadamy kocioł na paliwo stałe, wówczas rura stalowa czopucha i rura podłączenia pieca muszą być w sobie osadzone z zastosowaniem sznura uszczelniającego. Ponadto łączenie rur szamotowych może odbywać się wyłącznie z kitem kwasoodpornym, który producent dołącza do zakupionego systemu kominowego. Nie wolno stosować innych, posiadanych przez siebie preparatów, gdyż producent nie odpowiada wtedy za szkody, które mogą z tego wyniknąć. Równocześnie należy stosować się do zaleceń co do przechowywania kitu (temperatura nie może spaść poniżej 5 st. C). Etapy prac to po kolei budowa stopy komina i jego rewizji, następnie przechodzimy do podłączenia pieca oraz wykonujemy przejście przez strop. W kolejnym kroku zajmujemy się wykończeniem komina cegłą, pamiętając o tym, aby ostatnia rura szamotowa nie kończyła się w tym samym momencie co pustaki, a wystawała nieco ponad obudowę.
To jedynie kilka wskazówek dotyczących stawiania systemów kominowych. Producenci mają dla monterów o wiele więcej pomocnych rad. Z pewnością z ich pomocą uda się prawidłowo postawić szczelny system kominowy, który będzie pracował poprawnie przez długie lata.