Według szacunków na koniec roku 2023 wszystkie źródła fotowoltaiczne będą dostarczać ponad 18 GW energii elektrycznej. Dotyczy to zarówno niewielkich domowych instalacji, jak i farm fotowoltaicznych produkujących prąd na sprzedaż. Ponieważ rynek cały czas się rozwija, popyt na specjalistów montujących i projektujących instalacje fotowoltaiczne wciąż rośnie.
Odpowiednie szkolenia są kluczowe!
Chcąc odnaleźć się na rynku pracy, można ukończyć kurs, który pozwoli zdobyć kwalifikacje i uprawnienia potrzebne do projektowania instalacji fotowoltaicznych. Kursy dotyczące projektowania instalacji fotowoltaicznych prowadzone są przez ośrodki edukacyjne w całej Polsce. Szkolenie dotyczy wielu różnych aspektów – praktycznego, projektowego czy prawnego. Poziom i ilość przekazywanej wiedzy zależą od tego, jaki jest poziom kursu. Osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z projektowaniem PV, powinny skorzystać ze szkolenia dla początkujących. Wstępny kurs trwa jeden dzień, w trakcie którego można przyswoić podstawowe zagadnienia. Dotyczy to zarówno kwestii prawnych, które przydają się także sprzedawcom fotowoltaiki, jak i zagadnienia techniczne, niezbędne podczas projektowania instalacji. Szkolenie powinno zawierać część teoretyczną oraz praktyczną, w trakcie której kursanci mogą wykonać projekt pod okiem fachowców.
W dzisiejszych czasach na rynku pracy cenioną umiejętnością jest projektowanie PV – kurs na poziomie zaawansowanym to solidna dawka wiedzy. W trakcie kursu można poznać wytyczne do projektowania i dowiedzieć się, jak dobrać wielkość instalacji. Istotne znaczenie ma także dobór konkretnych komponentów na podstawie ich parametrów. Kursant musi poznać wszystkie wytyczne i parametry prądowo-napięciowe. Podczas projektowania wykorzystuje się oprogramowanie komputerowe, którego funkcje można poznać w trakcie szkolenia. Część praktyczna obejmuje omówienie konkretnych przykładowych instalacji oraz samodzielne wykonanie projektu. Zadbać trzeba o wszystkie aspekty instalacji, w tym dobór odpowiednich przewodów i zabezpieczeń. Podczas kursu poznaje się nie tylko aspekty techniczne. Duże znaczenie ma przygotowanie dokumentacji do urzędów, wykonywanie kosztorysów oraz sporządzanie planów projektowych.
Do projektowania instalacji można używać różnego oprogramowania i kursant może zapoznać się z kilkoma aplikacjami o różnych funkcjach. Po zakończeniu szkolenia kursant otrzyma certyfikat, który potwierdzi jego nowe kwalifikacje. W ten sposób można poprawić swoją pozycję na rynku pracy i znaleźć lepsze zatrudnienie.