listwy przypodłogowe

Listwa przypodłogowa – czy jest niezbędna?

Planowanie zmiany posadzki w mieszkaniu jest znacznie bardziej skomplikowane, niż wybór między panelami a parkietem. Wybór potrzebnych elementów zapewnia podłodze wytrzymałość na długie lata. Nawet, jeżeli pewne przyrządy mogą wydawać się niepotrzebne, to właśnie dzięki nim posadzka pozostaje na swoim miejscu niezależnie od warunków.

Listwy mocowane na klej

 listwy przypodłogoweWielu budowlańców-amatorów zastanawia się, czy listwy przypodłogowe są na pewno niezbędne. Wydawać się może w końcu, że jest to w końcu element czysto dekoracyjny. Dzięki nim, podłoga pięknie scala się ze ścianami. Owszem, listwy przypodłogowe to przede wszystkim estetyczna klamra, dzięki której cały wystrój stanowi zgraną całość – podczas remontu jednak nie można o nich zapomnieć. Dlaczego? Przede wszystkim, listwy gwarantują stabilizację. Panele drewniane lub laminowane mają tendencję do przesuwania się po podkładzie pod wpływem wilgoci. Mogą one zmienić swoje położenie – chyba, że uniemożliwiają im to listwy przypodłogowe. Ich montaż jest jak zamknięcie paneli w szczelnej ramie, która uniemożliwia im przemieszczanie. Dodatkowo, listwy chornią podkład posadzki przez przemoknięciem.

 listwy przypodłogoweW okresie jesienno-zimowym, często na ścianach zbiera się wilgoć wytworzona przez ogrzewanie centralne. Listwa przypodłogowa sprawia, że nie spływa ona po powierzchni i nie dostaje się pod panele. Jest ona także obowiązkowa w domu, w którym znajdują się zwierzaki lub małe dzieci. Dlaczego? Pod listwą przypodłogową można schować okablowanie oświetlenia lub innych sprzętów elektronicznych. Zapobiega ona także uszkodzeniom ścian – nie trzeba więc obawiać się o wykruszenie tynku, które mogą doprowadzić do nieestetycznych pęknięć na jego powierzchni. Wytrzymałe listwy przypodłogowe zazwyczaj mocuje się na klej – wystarczy je docisnąć i odczekać kilka minut. Coraz częściej wykorzystuje się jednak montaż przy użyciu specjalnych, drobnych kołków. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje wytrzymałość na długie lata – w przeciwieństwie na kleju, który może słabnąć wraz z napływami wilgoci. Jeżeli ktoś jest zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań, warto zdecydować się na listwy montowane za pomocą klamer. Klamra mocowana jest do ściany, a dopiero później umieszcza się na niej listwę.

Ten montaż wymaga jednak koncentracji i skupienia. Jedna źle zamocowana klamra może sprawić, że listwa będzie krzywa. Jak widać, listwa przypodłogowa jest niezbędna podczas zmiany posadzki. Przedłuża ona trwałość zarówno paneli, jak i parkietu. Dodatkowo, listwy przypodłogowe mogą być też pięknym akcentem estetycznym, dzięki któremu wnętrze nabiera charakteru.