Meble kuchenne na wymiar – o czym pamiętać?

Każda kuchnia jest inna – różni się wielkością powierzchni użytkowej czy chociażby kształtem. Aranżując to pomieszczenie, trzeba kierować się nie tylko preferencjami estetycznymi, lecz zwłaszcza tym, aby było ono jak najbardziej funkcjonalne. Odpowiednio dobrane elementy wyposażenia sprawią, że korzystanie z kuchni stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Poza tym pomogą one również skrócić czas, który w niej spędzamy.

Meble do funkcjonalnej kuchni

meble kuchenne na wymiarDoskonałym rozwiązaniem jest decyzja o zakupie mebli na wymiar, ponieważ pomoże to zwiększyć funkcjonalność kuchni, a zarazem dostosować jej wygląd do naszych preferencji. Jednak przed przystąpieniem do zakupu należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie i uwzględnić znajdujące się w nim przyłącza wodno-kanalizacyjne oraz instalacje elektryczne. Dlatego też, jeżeli dopiero będziemy ustalać, w jakim miejscu mają się one znajdować, warto dokładnie przemyśleć tę kwestię, aby później nie kolidowało to z projektem wymarzonej kuchni. Drugi równie istotny element stanowi ustalenie, ile osób najczęściej gotuje w domu. W przypadku gdy jest to jedna osoba, należy dopasować wysokość mebli do jej wzrostu. Idealna odległość między blatem a łokciem wynosi od 10 do 15 cm, jeżeli chodzi o zlewozmywak, pomiaru należy dokonać od jego dna.

meble kuchenne na wymiarNatomiast kiedy tradycję stanowi rodzinne przygotowywanie posiłków, trzeba poświęcić więcej miejsca na blaty tak, aby każdy miał do swojej dyspozycji odpowiednio dużą przestrzeń. Należy również pamiętać, aby zaprojektować wnętrze tak, by została w nim zachowana zasada trójkąta roboczego, która gwarantuje wygodę podczas pracy w kuchni. Polega ona na tym, że lodówka, kuchenka i zlewozmywak powinny tworzyć wierzchołki trójkąta, których odległość mieści się pomiędzy 120 a 210 cm. W przypadku małych pomieszczeń zachowanie idealnych proporcji może okazać się trudne, jednak nie oznacza to, że trzeba rezygnować z tego układu. Gdy decydujemy się na solidne meble kuchenne na wymiar, znaczenie ma również to, jak często są robione zakupy. W przypadku, gdy mają one wystarczyć na dłuższy czas, warto pomyśleć o większej strefie przeznaczonej do przechowywania produktów lub miejscu na spiżarnię. Zanim jednak zdecydujemy się na realizację projektu, bezwzględnie trzeba zapoznać się z jego wizualizacją, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Solidne meble kuchenne na wymiar stanowią dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą uczynić swoją kuchnię funkcjonalnym miejscem. Pomagają one również dostosować ją do indywidualnych potrzeb, a nawet wzrostu gotujących osób. Odpowiednie rozmieszczenie mebli ułatwi sprawną pracę nawet w tych pomieszczeniach, które charakteryzują się niewielką powierzchnią. Dzięki temu kuchnia stanie się miejscem, w którym chętnie spędza się czas.