schody metalowe ażurowe

Metalowe schody i balustrady lub ich metalowe elementy – hit czy kit?

balustrada nierdzewnaMetalowe schody i balustrady, lub jedynie ich elementy, stanowią od kilku dziesięcioleci popularne rozwiązanie. W kwestii schodów wykonanych z metalu najbardziej kojarzą się nam schody w zabytkach, takich jak wieże czy latarnie morskie, a miastem, w których niewątpliwie jest ich najwięcej, jest Nowy Jork. W tym mieście są to schody przeciwpożarowe, które posiada wiele schody metalowe przeciwpożarowebudynków, a które stały się jedną z ikon tego miasta.

Obecnie bardzo modne stało się łączenie ze sobą różnych materiałów, w różnym stopniu i dowolnej konfiguracji: drewna, szkła i metalu. Drewniane schody z ozdobnymi elementami z metalu, metalowe schody ze szklano-metalową balustradą, metalowe barierki na balkonach i tarasach…Kombinacji jest wiele, ponieważ metal można dowolnie kształtować

balustrada z metalu szkłaMetal niegdyś zabezpieczano zwykłymi farbami antykorozyjnymi, współcześnie jest on malowany proszkowo, co zapewnia mu dobrą odporność na warunki atmosferyczne i korozję, a także na uszkodzenia mechaniczne. Często także stosowane są balustrady nierdzewne, które dla wielu są równie lub bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem, także ze względów estetycznych. Jeśli chodzi o balustrady ze stali nierdzewnej Kraków jest schody nierdzewnejednym z polskich liderów w kwestii tego rozwiązania. Pojawiają się one zarówno w domach prywatnych, jak w budynkach państwowych i użyteczności publicznej, Metalowe elementy, choć naturalnie “zimniejsze” niż drewno, cechuje trwałość i wytrzymałość, z którą drewno rzadko może konkurować.

schody z drewna i metalu