schody spiralne

Montaż schodów w domu

Schody w domu mogą znajdować się w różnym miejscu. Są one przed drzwiami wejściowymi, przy wyjściu na taras do ogrodu, jak również we wnętrzu, łączą ze sobą parter oraz piętro. Te ostatnie sa najbardziej zróżnicowane. Mogą być proste i spiralne, metalowe, czy drewniane.

Jakie powinny być schody w domu?

spiralne schodyGrunt, by były stabilne, prawidłowo zamontowane i pasowały pod względem estetyki do konkretnego wnętrza. Dawniej najmodniejsze były klasyczne schody łamane. Składają się one z dwóch części połączonych ze sobą półpiętrem. Po obu stronach znajduje się ściana, więc montaż balustrady nie jest konieczny, choć można to uczynić kiedy w domu mieszkają osoby starsze, którym ciężki się wchodzi na górę, czy też ze względów estetycznych. Takie schodu wykonuje się z betonu, niejako ,,wyrabia się” z niego pożądany kształt. Następnie schody można wykończyć różnymi materiałami. W wersji minimalistycznej kładzie się jasne deski np. dębowe na każdy stopień schodowy, a ścianka przednia stopnia zostanie tylko oszlifowana i pomalowana na biało. To opcja do wnętrz skandynawskich. Wersja ekskluzywna polega na wyłożeniu schodów granitem lub marmurem. To drogie, luksusowe materiały, które są najbardziej długowieczne ze wszystkich. Lśniący kamień doda elegancki schodom. Ma się także pewność, że nie ulegną one zniszczeniu.

schody spiralneWarto wspomnieć też o montażu dywanów na schodach. Część osób decydowało się na tę opcję ze względów estetycznych np. chcieli ukryć drewniane stare schody, inni ze względów praktycznych – dywan nie jest tak śliski jak deski. Inną opcją są spiralne schody w lubuskim. Wytwarza się je z betonu, drewna lub metalu. Pierwsza opcja będzie wykańczana tam jak w przypadku schodów łamanych. Te z drewna lub metalu są już gotowymi produktami. Te drugie sprawdzają się głównie przy budynkach firmowych, jednak warto było o nich wspomnieć bo bywają wykorzystywane we wnętrzach loftowych. Schody spiralne muszą mieć balustradę, której trzeba się trzymać pokonując kolejne stopnie. Takie schody mogą być umiejscowione w dowolnym miejscu. Mają one połączenie z podłogą na parterze i na piętrze, a nie ze ścianami. Kręte schody z pewnością pasują do wyrafinowanych wnętrz.

Kończąc rozważania, schody łamane i spiralne są najczęściej wybierane do domów jednorodzinnych. Te pierwsze wykonywane są zwykle przez ekipę budowlaną i wymagają wykończenia, te drugie są już gotowymi konstrukcjami, które trzeba jedynie zamontować we właściwym miejscu i gotowe. W razie potrzeby budowlańcy lub architekt powinien doradzić nam najlepszą opcję.