drzwi w pokoju

Na co zwracać uwagę kupując drzwi?

Drzwi składają się z wielu elementów i choć najważniejszym z nich jest styl i wykonanie skrzydła, to nie możemy zapominać o ościeżnicy, klamce i innych akcesoriach. Wszystko to ma wpływ na cenę i zastosowanie drzwi.

Czy kupić drzwi w hurtowni?

drzwi drewnianeNa przykład za elementy oszklone w drzwiach zwykle trzeba dopłacić (tym bardziej jeśli wybieramy szkło hartowane lub ornamentowane). Najważniejszy jest jednak typ drzwi. Drzwi zewnętrze i wewnętrzne bardzo różnią się przeznaczeniem i parametrami. Wybierając drzwi zewnętrzne do domu powinniśmy na pierwszym miejscu zwrócić uwagę na ich izolację cieplną (czym niższy wynik, tym mają lepszą izolację) potwierdzoną specjalnym certyfikatem. Poza tym drzwi zewnętrzne powinny zdobić nasz dom, być mocne i chronić naszego bezpieczeństwa. Dlatego w cenę wliczone są często gotowe zamki i zabezpieczenia antywłamaniowe. W przypadku drzwi wejściowych do mieszkania nie musimy zwracać takiej uwagi na współczynnik przenikalności cieplnej (ale to jest już uzależnione od temperatury panującej w klatce schodowej – w zaniedbanych kamienicach nieraz jest ona zimą bardzo niska). Natomiast izolacja akustyczna może okazać się nieoceniona, jeśli na klatce schodowej często słychać głośne rozmowy i odgłosy. Warto wybrać również drzwi antywłamaniowe.

drzwiNiekiedy można się też zdecydować na dodatkowa ochronę przeciwpożarową, jeśli mamy obawy, że budynek, w którym mieszkamy, może być kiedyś narażony na pożar (bo np. posiada starą instalację gazową). Każda znana hurtownia drzwi ze Śląska na pewno będzie posiadać podobne zabezpieczenia w swojej ofercie. Drzwi łazienkowe to osobna kategoria. Tutaj liczy się przede wszystkim intymność osoby przebywającej w łazience. Dobrze również, jeśli drzwi łazienkowe od razu informują o swoim przeznaczeniu. Podczas kupowania drzwi do łazienki należy zwrócić uwagę na rodzaj przeszklenia (lepiej żeby mocno zniekształcało obraz, bo w przeciwnym wypadku może powodować, że osoby przebywające w łazience będą czuć się niekomfortowo). Równie ważny jest rodzaj i wielkość kratek wentylacyjnych. Dobrym pomysłem jest wyposażenie drzwi łazienkowych w lustro. Spełni ono funkcję praktyczną a także zwiększy powiększy wizualnie naszą łazienkę. Nic nie stoi nawet na przeszkodzie, by lustro znajdowało się po obu stronach drzwi łazienkowych. Drzwi wewnętrzne wybieramy stosownie do przeznaczenia danych pomieszczeń. Jeśli mamy dziecko, które wcześnie idzie spać, to warto zapewnić mu ciszę i spokój w nocy, wybierając drzwi dobrze tłumiące dźwięki.

To samo może dotyczyć sypialni, szczególnie jeśli często zapraszamy gości. Drzwi do salonu natomiast mogą być mocno przeszklone, aby zaraz na wejściu było widać, czy ktoś w nim przebywa.