Zgrzewanie oporowe, punktowe, garbowe, liniowe – wszystkie wymienione procesy dotyczą obróbki metali, a są to tylko niektóre z wykorzystywanych metod.
Najczęściej wybierana metoda zgrzewania
Zgrzewanie pozwala na skuteczne i trwałe spojenie metalowych elementów, zgodnie z wcześniej przyjętymi wytycznymi. Istnieje wiele różnych technik zgrzewania, wśród których wymienia się między innymi technikę kondensatorową, dyfuzyjną czy ultradźwiękową. Każda z nich wymaga użycia odpowiednich maszyn lub urządzeń. Najlepsze firmy zajmujące się obróbką metali, posiadają w swoim parku maszynowym szeroki wybór potrzebnych do zgrzewania urządzeń – wśród nich zawsze znajduje się między innymi profesjonalna zgrzewarka punktowa do blach, która jest niezbędna do przeprowadzenia wysokiej jakości procesu zgrzewania punktowego. Podczas tego typu zgrzewania wykorzystuje się przede wszystkim natężenie prądu zgrzewającego. Każdy metal posiada bowiem określone właściwości zgrzewalności – czyli taką plastyczność, która pozwala w danym momencie na skuteczne i trwałe połączenie go z drugim metalem. Uwzględniając tę wartość zgrzewalności danego metalu, wiemy, jakie parametry powinien posiadać prąd przepływający, aby spojenie było trwałe – jakie będzie jego natężenie oraz czas przepływu. Ponadto znaczenie ma siła docisku.
Większość osób z branży obróbki metali uważa, że w niemal wszystkich przypadkach najlepsze efekty daje jak największy docisk i natężenie prądu, przy możliwie najkrótszym czasie zgrzewania. Dobra zgrzewarka punktowa do blach spełnia takie warunki i umożliwia stworzenie solidnych połączeń między metalami. Istotne jest przy tym to, że odkształcenia elementów są naprawdę minimalne lub nie ma ich wcale. Ma to znaczenie dla późniejszego wykorzystania przedmiotu. Zgrzewanie punktowe wykorzystuje się najczęściej jedynie przy blachach – pozwala ono na łączenie ich w kilku punktach, przy założeniu, że przy każdej kolejnej zgrzeinie trzeba zwiększyć natężenie prądu, gdyż prąd ten przepływa też przez poprzednią zgrzeinę. Choć wydaje się to skomplikowane, każda nowoczesna zgrzewarka punktowa do blach wyposażona jest w elementy najlepsze technologicznie, na przykład w mikroprocesorowe systemy automatycznego narastania prądu zgrzewania, dzięki czemu operator zgrzewarki nie musi martwić się o to, że źle ustawi parametry urządzenia.
Wykorzystanie zgrzewarki punktowej pozwala na szybkie i sprawne przeprowadzenie łączenia blach, dlatego takie sprzęty powinny znajdować się w wyposażeniu każdej dobrej firmy specjalizującej się w obróbce metali.