Projektowanie ogrodów

Na jakie elementy warto zwrócić przy projektowaniu ogrodów?

To jak wygląda ogród jest najczęściej wynikiem pracy (albo jej braku) przez kilka sezonów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że samo zakładanie ogrodów jest już bardzo czasochłonne, a jeśli chcemy to zrobić dobrze to wymaga także zatrudnienia odpowiednich specjalistów.

Projektowanie ogrodów dla początkujących
Projektowanie ogrodów

Bardzo cenieni, zarówno w Polsce jak i zagranicą znajdują się w Krakowie. Zdarza się, że ze względu na korzystną cenę gruntu decydujemy się na miejsce, które pozostawia wiele do życzenia pod względem gleby, ukształtowania terenu czy porastającej go roślinności. Wtedy takie prace należy rozpocząć od równania terenu i przygotowywania go pod określony projekt. Jest to doskonała okazja na pomyślenie o systemach nawadniających i innych sprytnych rozwiązaniach, które z pewnością ułatwią pielęgnację ogrodu każdemu pasjonatowi. Nie jest to zresztą jedynie kwestia wygody, ale także oszczędności, ponieważ nawadnianie ogrodu pozwala na wprowadzenie znacznych oszczędności w rachunkach za wodę. Podobnie wygląda kwestia lamp solarnych, będących estetyczną, funkcjonalną i darmową w eksploatacji ozdobą ogrodu. Warto się na nie zdecydować także dlatego, że nie trzeba uwzględniać ich w trakcie projektowanie ogrodów w Krakowie, ponieważ nie wymagają instalacji przewodów i innych tego typu rzeczy – wystarczy po prostu wbić je w ziemie w danym miejscu. Doskonale zatem sprawdzą się na skalniaku lub wzdłuż ścieżki prowadzącej do altany. Zakładanie ogrodu to nie tylko roślinność, ale także mała architektura oraz obecność wspomnianych już chodników, betonowych podestów i inne. Zawsze przyda się kawałek wolnego miejsca, który w razie potrzeby będzie można zagospodarować pod prac zabaw czy dodatkowe miejsce wypoczynku. To wiąże się z inną bardzo ważną kwestią. Bez względu na to czy decydujemy się na usługi ogrodnicze czy aranżujemy ogród na własną rękę, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na funkcję, jaką ma pełnić ta przestrzeń. Inaczej powinny być rozplanowane ogrody służące do zabawy, inaczej te do wypoczynku, a w jeszcze kolejny sposób te, które mają być głównie ozdobą. Jeśli dana przestrzeń ma spełniać jednocześnie kilka funkcji, warto pomyśleć o podzieleniu jej na strefy, tak by każdy domownik zyskał własny azyl. Jest to bardzo popularna metoda, którą stosuje wielu projektantów terenów zielonych. Ostatnią kwestią, a której warto pamiętać przy planowaniu terenów jest własny warzywniak. Wiele osób bardzo docenia produkty z własnego, nawet najmniejszego pola.

Wtedy należy odpowiednio wcześniej zaplanować, które miejsce będzie odpowiednio nasłonecznione i najlepsze na uprawę warzyw. Zwracając uwagę na te czynniki z pewnością uda się zaaranżować teren według potrzeb.