Budownictwo jednorodzinne zdecydowanie zyskało na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Coraz więcej osób decyduje się na osiedlenie się na obrzeżach miast czy nawet na wsiach.
Wiercenie studni – cena zależy od regionu
Oczywiście jest to kwestia indywidualna, jednak nie da się ukryć, że najczęściej na odrobinę spokoju z dala od miejskiego zgiełku decydują się rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Jest to doskonała opcja w szczególności dla tych osób, które wychowały się z dala od miast i są przyzwyczajone do innego trybu życia oraz tych, odnajdujących przyjemność w uprawie ogródka i ziemi. Zamiana bloku czy kamienicy na domek jednorodzinny ma zarówno zalety jak i wady. Do zalet można bez wątpienia zaliczyć niezależność i możliwość zainwestowania w rozwiązania, które w przyszłości nie będą wymagały wysokich kosztów eksploatacyjnych. Jednym z takich rozwiązań są coraz częściej stosowane studnie głębinowe. Decydują się na nie w szczególności osoby, które nie są podłączone do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz zwolennicy niezależności i ekologii. Warto już na wstępie zauważyć, że wiercenie studni jest dosyć kosztowne (a wiążą się z tym dodatkowe koszty) oraz wymaga zatrudnienia specjalnej ekipy. Trudno także pominąć kwestie związane z badaniem jakości wody, koniecznością jej uzdatniania oraz regularnego serwisowania sprzętu. Mimo początkowej inwestycji studnie głębinowe do minimum ograniczają cenę eksploatacji. Na tę kwotę składa się głównie koszt prądu, pobieranego przez pompę głębinową. Cena usługi, jaką jest samo wiercenie studni w niskiej cenie zależy od rejonu w jakim zamawiamy tę usługę. Bardzo korzystny cennik oferuje pewna firma z Bielska, która dodatkowo proponuje odwierty pod pompy ciepła. To istotna informacja, ponieważ te dwa nowoczesne rozwiązania często występują razem. Pompy ciepła są jednak mniej popularne, ze względu na bardzo wysoki koszt inwestycji, który może okazać się po prostu nieopłacalny. Znacznie częściej stosowana jest fotowoltaika. To prawdopodobnie najczęściej stosowane rozwiązanie z grupy ekologicznych i energooszczędnych. Mieszkańcy coraz częściej decydują się nie tylko na panele zakładane na dachu czy wolnostojące, ale także małe lampy ogrodowe, wykorzystujące ten mechanizm. Kumulują one promienie słoneczne w ciągu dnia zamieniając ją na energię elektryczną, uaktywniającą się po zmroku.
Zarówno studnie głębinowe, jak i fotowoltaika czy pompy ciepła mają ogromny potencjał w budownictwie i przemyśle najbliższych lat. Z pewnością dołączą do nich kolejne, jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania idące w kierunku ekologii i energooszczędności.