Oświetlenie dróg

Oświetlenie dróg – wpływ na komfort uczestników ruchu

Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że jeśli nie odczuwamy komfortu podczas jazdy samochodem, z całą pewnością istnieje większe prawdopodobieństwo tego, że wydarzy się coś nieprzewidzianego. Oczywiście nie da się ukryć również, że na wyżej wspomniany komfort wpływ będzie miało oświetlenie ulic.

Oświetlenie dróg jest ważne

Oświetlenie drógBędzie ono wywierało jakiś wpływ również na pieszych. Można z całą pewnością zauważyć, że nie wszystkie ulice oraz miejsca używane przez pieszych i rowerzystów są odpowiednio oświetlone, nie mówiąc już o tym, że nie ma w tym miejscach często również prawidłowego oznakowania. Oczywiście pierwsze co nasuwa się nam na myśl to, że nieprawidłowo oświetlone chodniki mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Jednak zastanówmy się nad tym jaki wpływ na jazdę samochodem ma oświetlenie dróg. W tym przypadku skutki mogą być w niektórych przypadkach znacznie bardziej tragiczne. Oświetlenie ulic nie będzie wpływało jedynie na to, z jakim komfortem będzie się nam jechało. Oczywiście jazda nocą dla nikogo nie jest przyjemna, gdyż rażące światła samochodów jadących z przeciwnego kierunku mogą naprawdę męczyć. Jednak najbardziej niebezpieczne sytuacje maja miejsca właśnie na trasach szybkiego ruchu, gdzie oświetlenia nie ma, a i ruch nie jest natężony i światłą innych pojazdów nas nie rozpraszają. Wtedy naprawdę mało potrzeba do tego, żeby kierowca zasnął i spowodował wypadek. Stąd właśnie przeświadczenie o tym, że oświetlenie dróg ma wielkie znaczenie. Dlaczego jeszcze? Oczywiście ze względu na współudział na drogach zarówno kierowców jak i pieszych. Jeśli pobocza i chodniki będą odpowiednio oświetlone z całą pewnością kierowca zauważy pieszego znacznie szybciej, a to zmniejszy ryzyko wystąpienia kolizji. Oświetlenie uliczne led może naprawdę wiele zmienić. Oczywiście są miejsca, które dysponują dobrym i skutecznym oświetleniem. W centrum miasta nie ma z całą pewnością z tym problemu. Należałoby jednak bardziej zastanowić się nad tym, czy to wystarczy? Możemy to z łatwością porównać do tego jak duże znaczenie ma oświetlenie hal. Jest to zdecydowanie na tyle podobna sytuacja, że zauważymy istotę sprawy. W przypadku oświetlenia hal przemysłowych najważniejszym efektem również jest osiągnięcie jak największego stopnia bezpieczeństwa. Jeśli pracownicy nie będą mieli odpowiednio oświetlonych stanowisk pracy z całą pewnością będą narażeni na często występujące sytuacje nieoczekiwane. oswietlenieTaka sama sytuacja będzie się odnosiła do hal magazynowych, jak można poruszać się w bezpieczny sposób po magazynie, przy pomocy wózka widłowego, jeśli nie ma w nim oświetlenia dobranego do wymagań pomieszczenia? Oświetlenie przemysłowe led to jednak jeden z przykładów. Można również wspomnieć o podobnym efekcie oświetlenia podczas pracy w biurze. Tutaj może nie ma do czynienia z tak niebezpiecznymi sytuacjami, jednak złe warunki pracy mogą się przyczynić do pogorszenia wzroku i samopoczucia. Oświetlenie biur dostosowane do potrzeb pracowników i do warunków panujących w biurze z całą pewnością wpłynie korzystnie zarówno na ich wydajność jak i na ich zdrowie.

Oświetlenie dróg i poboczy musi być dobrane odpowiednio i rozmieszczone z odpowiednią intensywnością. Nie można zapominać o tym, że będzie to miało wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na korzystanie z dróg. Nie pomijając w tym pieszych i rowerzystów, nie można zapominać o dbaniu o oświetlenia chodników i ścieżek rowerowych.

Więcej o oświetleniu dróg można znaleźć na: http://mgled.pl