Rynek konkurencyjny rozwija się bardzo szybko, gdzie w każdej dziedzinie zawsze można znaleźć szeroki wachlarz wyborów, gdzie musimy zdecydować się na tylko jeden konkretny.
Co watro wiedzieć o fotowoltaice?
Czasem ciężko tego dokonać w prosty sposób, ponieważ wszystkie oferty mogą brzmieć wystarczająco ciekawie i interesująco. Nie należy jednak nabierać się na początkowe wrażenie czy reklamę, a najlepiej samemu jest zagłębić się w szczegóły opisu danego produktu. Panele słoneczne są drogą inwestycją, szczególnie jeśli chcemy postawić na jak największą wydajność i jakość danego sprzętu, nie zważając zbyt wiele na próg cenowy. Zamiast jednak kierować się bardzo dobrze skonstruowanymi opisami, lepiej zajrzeć w dane wartościowe, gdzie na pewno znajdziemy taką cechę jak dodatnia tolerancja. Oznacza ona najczęściej moc, które mogą się różnić względem nawet tego samego modelu. Bateria słoneczna zakupiona z tej samej półki, może więc nieco różnić się mocą od siebie. Zazwyczaj jest ona dodatnia, co jasno wskazuje na to, że otrzymany przedmiot nie może posiadać jej niższej, niż ta podawana jako główna. Z drugiej strony, jeśli prezentowana w tabelce będzie wartość ujemna, możemy nieco wątpić w skuteczność zakupionego towaru.
Kolejnym czynnikiem, który na pewno uda nam się dostrzec przy większym zagłębieniu się w statystyki danego panelu słonecznego, jest jego wydajność. Dzieli się ona na głównie na dwa rodzaje, gdzie może być prezentowana jako moc w punkcie szczytu, lub moc pozyskiwana w pochmurne dni. W Polsce z warunkami atmosferycznymi bywa naprawdę różnie i wiele zależy od tego, jak bardzo bateria słoneczna będzie w stanie zagospodarować wytworzony prąd elektryczny. Zazwyczaj producenci podają wskaźnik sprawności w przybliżeniu na pobierane promieniowanie słoneczne w wartości 200W/m2, gdzie czym niższy spadek efektywności paneli słonecznych, tym bardziej wydajna ona będzie w bardziej pochmurne dni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda technologia podlega upływowi czasu, co wiąże się z jej wyniszczeniem lub stratą jakości pracy. Baterie słoneczne co roku potrafią stracić część swojej maksymalnej mocy, co jest zazwyczaj wyraźnie zaznaczone w szczegółowych danych panelu fotowoltaicznego. Potrafią one stracić od ok., 0,5% mocy w najlepszym wypadku, aż do ok. 5-6% przy najsłabszych modelach. Sama cena jednak może być dla nas też sporym wyznacznikiem podczas wyboru.
Przede wszystkim należy odpowiednio obliczyć sobie, ile będzie nas kosztował początkowy montaż takich paneli słonecznych, oraz następnie przejść do analizy, w jakim czasie nam się taka inwestycja zwróci. Czasem bywa tak, że zwrot może potrwać ok. 17-18 lat, a same panele będą w stanie wytrzymać 15 lat.
Więcej o fotowoltaice czytaj na http://www.4sun.eu