centrum obróbcze cnc

Pionowe i poziome centra obróbcze CNC

Aktualnie procesy produkcji charakteryzują się bardzo szeroki polem działania, począwszy od form wtryskowych, które są stosowane do produkcji lamp samochodowych czy gniazd wtykowych, poprzez stemple introligatorskie aż po zaawansowane maszyny wykorzystujące system sterowania numerycznego do produkcji detali narzędziowych.

Centrum obróbcze musi być wydajne

centrum obróbcze cncDzięki informatyzacji procesów sterujących oraz ciągłym modernizacjom w zakresie programowania mamy szansę stworzyć w pełni autonomiczne, wydajne maszyny na potrzeby realizacji projektów technicznych. Algorytmy sterowania numerycznego stosowane są przede wszystkim w obrabiarkach CNC, które są przeznaczone do obróbki skrawaniem. Posiadają szerokie zastosowanie od grawerowania takich materiałów jak pleksa czy płyty MDF aż po produkcję detaliczną takich rzeczy jak np. łuski do amunicji. Kondensacja takich rozwiązań technologicznych jak zastosowanie form wtryskowych, prasy hydrauliczne na głębokie tłoczenie czy obróbka skrawaniem pozwala na zaprojektowanie wysokowydajnych ciągów technologicznych umożliwiających produkcję seryjną oraz wielomasową. Jeżeli chodzi o rozwiązania takie jak wydajne centrum obróbcze CNC, to są to jedne z najwydajniejszych maszyn przeznaczonych do obróbki skrawaniem, ponieważ posiadają możliwość wykonywania kilku prac w jednym ciągu technologicznym uwzględniając np. frezowanie, gwintowanie czy rozwiercanie. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje centrów obróbkowych CNC, są to centa pionowe i poziome. Charakterystycznym elementem konstrukcyjnych wszystkich maszyn z zaawansowanym algorytmem sterowania numerycznego jest stół krzyżowy, wyposażony w liniały pomiarowe oraz różnego rodzaju wrzeciona oraz kompleks stołów uchylnych i uchylno- obrotowych. Konstrukcja centrów obróbkowych CNC w technologii pionowej pozwala na zapobieganie wszelkiego typu obciążeniom stołu roboczego, mogącym mieć wpływ na jakość oraz specyfikację techniczną detalu.

centrum obróbcze cncUtrzymanie prowadnic liniowych i ślizgowych bezpośrednio w podstawie umożliwia uzyskanie stałego punktu podparcia, co niweluje możliwość wystąpienia drgań. Jeżeli chodzi natomiast o centra obróbkowe CNC na prowadnicach liniowych, to charakteryzują się one osiąganiem dużych prędkości obrotowych, co pozwala na zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się one w obróbce wielkoseryjnej. Jeżeli chodzi o centra oparte na konstrukcji horyzontalnej, to warto zwrócić uwagę na fakt, że ich konstrukcja w naturalny sposób pozwala na opadanie wiórów powstających podczas obróbki skrawaniem. Poziome centra obróbcze pozwalają w naturalny sposób zadbać o czystość stołu roboczego. Jeżeli chodzi o zakup maszyn jakimi są centra obróbcze CNC, to w przypadku nowych maszyn może to być nawet kilkaset tysięcy EUR, w przypadku najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn.

Dynamiczny rozwój technologii pozwala na sukcesywną modernizację oraz usprawnianie systemów sterowania numerycznego, dzięki czemu być może w przyszłości praca operatora zmieni się w etat programisty.